Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 2. kola soutěže OP I

2. kolo OP jedničky je zdárně za námi a slovo zdárně se dá použít pouze u některých týmů. Mezi ně určitě nepatří strážnická Jiskra, která ani na druhý pokus nezvítězila, ačkoliv se jí do cesty postavil zřejmě nejlehčí možný soupeř. Nejdříve však pohled, co s tabulkou soutěže udělaly překvapivé výsledky 2. kola:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Vacenovice 2 0 0 6 9.0 4
2. Kyjov B 1 1 0 4 8.0 6
3. Veselí D 1 1 0 4 7.5 5
4. Hodonín B 1 0 1 3 7.5 6
5. Ježov 0 2 0 2 7.0 4
6. Strážnice 0 1 1 1 6.0 2
7. Prušánky C 0 1 1 1 6.0 2
8. Veselí C 0 0 1 0 3.0 2
9. Dubňany 0 0 1 0 2.0 1

Na její špici se usadily překvapivě stoprocentní Vacenovice, které zvládly těžký vstup do soutěže na výbornou, v těsném závěsu za nimi je silné béčko Kyjova a překvapení soutěže - Veselí nad Moravou D. Na konci tabulky se krčí dva favorité, tedy Prušánky C a Jiskra Strážnice A, kteří svorně posbírali zatím pouze po bodu. Postavení veselského céčka a týmu Dubňan nelze brát vážně, neboť oba týmy zatím odehrály pouze jedno utkání. Pojďme tedy na jednotlivé zápasy právě skončeného kola:

2. kolo:

Ježov - Jiskra Strážnice A 3,5 : 3,5

Pravda, více než výkony na šachovnicích se pod výsledek utkání promítly neregulérní hrací podmínky v ježovské hospodě. Otázkou je, proč hráči Ježova neavizovali tuto skutečnost dopředu. Mohli jsme se domluvit na odehrání zápasu jinde (například ve Strážnici) a nemuseli jsme u hraní zmrzat. Dále bych rád uvedl, že kdyby hráči Ježova nebyli naši dobří přátelé, tak trváme na kontumaci utkání, neboť v takových podmínkách se opravdu hrát nedá! Hosté díky tomu přišli zřejmě o výhru v zápase, neboť dva tahouni ze 3. a 4. desky opustili místnost po rychlých remízách právě z důvodu velké zimy a obav z nachlazení či nemoci. Torzo týmu, které zůstalo, se sice bilo statečně, ale na víc, než celkovou remízu nedosáhlo. A to se o ni ještě dlouho bojovalo v partii na 2. šachovnici. Jak vtipně poznamenal Přema Hlaváč z Prušánek, hrálo se včera v Ježově tzv. utkání Winter Classic (tak bývá označováno hokejové utkání pod širým nebem) a popravdě řečeno jsem si tak chvílemi opravdu připadal. Ze zápasu jsem si odvezl rýmu a smíšené pocity, neboť Jiskra měla v Ježově rozhodně na víc, než na pouhou remízu.

Vacenovice A - Prušánky C 4,5 : 2,5

Dokázali to! Vacenovice prolomily prušánecké prokletí a poprvé ve své krátké historii porazily svého neoblíbeného soupeře, s nímž doposud pokaždé těsně prohrály. Kvasaco sice před sezonou přišlo o svého hosta z Kyjova - Romana Matulu, ale tým se i bez něj dokázal semknout a hlavně dokázal, že umí hrát dobré šachy. Ve včerejším jinak remízovém zápase překvapila hlavně výhra Martina Kladňáka nad velezkušeným Josefem Mayerem (1. šachovnice) a dále celý bod Jiřího Blahy na šachovnici sedmé, který nečekaně přepatnáctil dalšího zkušeného střelce - Fanu Schottla. Á propos Jirka Blaha chytá docela slušnou formu. Už v prvním kole měl "na lopatě" strážnického Libora Šišáka, v OP II zatím rovněž získal 1,5 bodu ze dvou zápasů a Vacenovice v něm objevily nečekanou oporu. Sám Petr Krolop nemůže přijít na důvody selhání svého týmu, ty jsou však zatím zcela jasné. Podlužan zatím nenasadil svoji dvojku a trojku ze soupisky (Vladan Předínský, Jan Kocáb) a jeho náhradníci zatím nejsou v té optimální formě. Také tradiční výsledkové opory (Radek Dryšl a Petr Krolop) zatím naplno nebodovaly, a tak si Prušánky zatím můžou nechat zdát o stejném průletu soutěží, jaký předvedly v loňském ročníku. Mám však takový pocit, že ještě neřekly poslední slovo. Z tohoto zápasu přináší reportáž Petr Krolop na svém blogu (viz ODKAZ), a také Martin Macek na tom vacenovském (viz ODKAZ)

Veselí nad Moravou C - Veselí nad Moravou D 3 : 4

Bratrovražedný boj ve veselské Orelce nakonec ovládl nováček soutěže, který byl psaný jako hostující tým. Na vině je však především oslabená sestava veselského céčka, které připomínalo pouze svůj stín. I přesto, že se v jeho barvách vytasili výhrami Michal Skalka a Franta Vašíček, tak nakonec rozhodla bodová převaha déčka na zadních deskách, které tak slavilo nečekanou výhru nad svými klubovými kolegy. Ještě bych se rád pozastavil u Michala Skalky. Ten zatím v této sezoně dokazuje obrovský vzestup formy. Včera získal cenný skalp Radka Hrabala (1833), minulý týden dokonce v KP II porazil Rudolfa Moulise (1891) z Durasu C. V déčku zase začínají zářit hvězdy bratrů Horňákových. Inu systematická práce Zdeňka Uřičáře a Luboše Vičara s mládeží se Veselanům začíná vracet a to je dobře! Reportáž z tohoto zápasu je na veselském webu, viz ODKAZ

Kyjov B - Hodonín B 4,5 : 2,5

Dle slov Ivana Kučery přijel Hodonín do Kyjova pouze v pěti statečných, kteří dokázali uhrát 2,5 bodu, ovšem právě kontumační výhry na dvou šachovnicích stály hosty bodový zisk. Největším překvapením je výhra Josefa Schöndorfa nad protřelým Laďou Šmídem, Josef Doxanský dokonce nabízel Ivanu Kučerovi remízu, ten ji však pochopitelně nemohl přijmout a v časové tísni partii nakonec pokazil. Těžko soudit, kteří hráči se k zápasu nedostavili (neboť v zápise o utkání je vypsáno všech sedm jmen), tak či onak není výhra Kyjova žádným překvapením, neboť ten má letos velkou sílu.

Za právě odehraným 2. kolem OP I se ohlíží také Petr Krolop viz ODKAZ

Autor: PS