Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 1. kola soutěže OP I

Tak už to konečně vypuklo! V posledních letech silnými hráči nabitá OP I odstartovala prvním kolem, které přineslo jeden překvapivý výsledek vedle druhého. Bohužel se mezi ně zapsala také strážnická Jiskra, která totálně nezvládla domácí souboj se svým nejméně oblíbeným soupeřem z Vacenovic. Dalším překvapením je domácí ztráta největšího favorita na zisk titulu - Podlužanu Prušánky C, nejvíce šokující je pro mě však remíza Ježova na půdě Veselí nad Moravou D. Nejdříve však pohled na tabulku soutěže po 1. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Hodonín B 1 0 0 3 5.0 4
2. Vacenovice 1 0 0 3 4.5 2
3. Veselí D 0 1 0 1 3.5 2
4. Prušánky C 0 1 0 1 3.5 2
5. Kyjov B 0 1 0 1 3.5 2
6. Ježov 0 1 0 1 3.5 2
7. Strážnice 0 0 1 0 2.5 0
8. Dubňany 0 0 1 0 2.0 1
9. Veselí C 0 0 0 0 0.0 0

Na čele se usadilo hodonínské béčko, které si až nečekaně snadno poradilo se soupeřem z Dubňan, Jiskře patří zatím nelichotivá 7. příčka. Pojďme se podívat blíže na jednotlivé zápasy:

1. kolo:

Jiskra Strážnice A - Kvasaco Vacenovice A 2,5 : 4,5

Když jsem podepisoval zápis o utkání, pomyslel jsem si v duchu: "No potěš prase". Myslím si, že tato věta je zcela výstižná vzhledem k výsledku a hlavně výkonům domácích šachistů. Ti ani na pátý pokus nedokázali zlomit vacenovské prokletí a do své smutné sbírky porážek tentokráte připsali nový výsledek. Přitom jsem měl z nasazené sestavy dobrý pocit. Jediný z oslovených hráčů, který nemohl nastoupit, byl totiž Ivan Kubiš, kterého potřebovala Skalica v lize proti Piešťanům. Na sedmou desku byl tedy nominován nováček na soupisce - Libor Šišák, který na tréninku ukázal vzestupnou tendenci svých výkonů. Když jsem pak zaregistroval, že hosté přijeli bez Martina Londina, říkal jsem si, že bychom alespoň remízu mohli uhrát. Jenže rychlý odchod (a s ním spojená remíza) Vojty Šafaříka znamenal pro nás první ztrátu. Další dvě ztráty přišly na posledních dvou šachovnicích. Nejdříve nečekaně snadno padl Ondra Jurásek (6) a poté právě Libor Šišák (7) nedokázal dotáhnout dobře rozehranou partii k celému bodu. A bylo zle. V tu dobu už byla podepsána remíza na třetí desce a ani v jedné ze stále hraných partií to nevypadalo pro nás na výhru. Když navíc neustál stupňující se tlak soupeře Jaroslav Horák, bylo po nadějích. Na konci zápasu mě pak pobavil Jirka Neduchal slovy, že Vacenovice pokaždé jdou do zápasu s Jiskrou s tím, že prohrají a pokaždé nakonec slaví vítězství. Já osobně jsem rád, že se s tímto soupeřem utkáme zase až za rok, protože na něj jednoduše neumíme zahrát.

Prušánky C - Kyjov B 3,5 : 3,5

Zde jsem správně tušil, že Kyjováci neprodají svou kůži lacino, ačkoliv Petr Krolop s tím ve svém článku nesouhlasil (viz ODKAZ). Oba soupeři počítali před zápasem ztráty, přičemž větší byly na straně domácích (Předínský, Kocáb), kdežto hostům chyběl pouze Roman Matula. Hosté tak měli ideální příležitost obrat favorita o body a jak se říká, chytili býka za rohy. Základní kameny jejich úspěchu položili dva protřelí matadoři. Zatímco si Pavel Strmiska podle očekávání poradil s Františkem Dryšlem, tak výhra Vladimíra Šmída nad nebezpečným Radkem Dryšlem je pro mě vcelku nečekaná. Laďa Šmíd si tak spravil chuť po nepovedeném vstupu do sezony v Poštorné (KP II). Za domácí jako první zavěsil na poslední desce Richard Březovský, který dokázal ustát nepohodlnou pozici s mladým Jakubem Strnadem a nakonec převážil misky vah partie na svou stranu, jako druhý a vlastně i poslední pak zapsal výhru pro domácí Josef Mayer. Ten hrál nervydrásající partii s Miroslavem Zubalíkem až do samého konce časového limitu a s úderem 15 hodiny zajistil domácím alespoň dělbu bodů. Přitom jak píše Petr Krolop v reportáži k zápasu (viz ODKAZ), nemá Josef Mayer s kyjovskou jedničkou příliš dobrou bilanci. Konkrétně to znamená, že se tito dva borci v OP I doposud utkali třikrát, když dvakrát slavil výhru právě Mira Zubalík a jednou skončila partie nerozhodně. Až na čtvrtý pokus se tedy Josefu Mayerovi podařilo svého soka udolat a navíc v tolik důležité partii. Prušánky tak znovu poodhalily svoji achillovu patu, kterou je častá absence silných hráčů ze základní sestavy. Hosté naopak ukázali, že se s nimi musí počítat v bojích o nejvyšší příčky.

Veselí nad Moravou D - Ježov 3,5 : 3,5

Kluci z Ježova mě na dálku pěkně vypekli, když jsem nad nimi dlouho před zápasem zlomil hůl a oni znovu ukázali, že jsou v OP I stále schopní hrát s kýmkoliv. Vždyť i v minulé sezoně měli být pro domácí Jiskru snadným soustem a nakonec padli až po boji těsně 3:4. Také na půdě nováčka soutěže předvedli heroický výkon a nečekaně si z veselské Orelky odvezli bod za celkovou remízu. Domácí v sestavě zkombinovali mládí se zkušeností. Jako první skončila partie na šesté šachovnici, kde soupeři zapsali remízu už po pěti tazích. Trochu se divím Romanu Mazouchovi (bývalé jedničce týmu), ale dle slov Luboše Vičara byl za remízu rád. Velmi rychlý spád měla rovněž partie na první desce, kde byl Honza Píštěk velmi rychle (asi po 25ti tazích) hotový se Zdeňkem Kašpárkem. Bezesporu největším překvapením je prohra Luboše Vičara (2) s Honzou Kořínkem. Lubošovi se stalo osudným předčasné braní pěšce. I tak partii hrál až do 60. tahu, kdy při jedné věži na každé straně čelil postupu dvou soupeřových pěšců. Jeho soupeř rozvážnou hrou překonal všechny nástrahy a nakonec slavil nečekaný úspěch. Velká divočina byla k vidění na třetí šachovnici v partii Janás - Tomek, kde se ve střední hře přelévala výhoda z jedné stany na druhou, aby vůdce bílých figur ustál komplikovanou pozici a získal materiál navíc, zkušený Ing. Tomek však ubránil remízu. To byla další důležitá ztráta pro domácí barvy. Navrátilec za šachovnice - Radek Štos - nedovolil druhému z bratří Kořínků naplno bodovat, naopak Vláďu porazil. Důležitý bod pro hostující barvy přidal Lukáš Nesvadba (7), který si poradil s mladým soupeřem. Reportáž z tohoto zápasu už "visí" na veselském weubu, viz ODKAZ. Veselské déčko tak neprožilo nejšťastnější vstup do soutěže a v příštím kole ho čeká derby proti klukům z céčka.

Hodonín B - Dubňany 5 : 2

Také tady jsem se ve svých prognózách zmýlil. Hodoňáci si očividně dělají ze své špatné bilance s týmem z Dubňan pramalou hlavu a velmi energickým výkonem zapsali vysoké vítězství. Hostům nebyla nic platná výhra jejich jedničky - Marka Skočíka - černými kameny nad Filipem Taptičem, protože nikdo z týmu jej svým výkonem nenásledoval. Domácím zahrála především trojice zkušených borců Hasík, Kučera, Rožek, kteří dokázali udržet "na uzdě" nebezpečné hostující hráče a svorně zvítězili. Hodonín tak nechal zavzpomínat na své dobré časy a usadil se na prvním místě tabulky, které bude ve 2. kole hájit na horké kyjovské půdě.

Autor: PS