Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 2. kolo OP I - Zajíždíme do Ježova

Šachové soutěže konečně začínají nabírat ten správný spád, když v neděli 15. 11. pokračuje svým druhým kolem populární OP jednička. Tým Jiskry Strážnice v něm bude bojovat o své první body v sezoně na půdě papírově nejslabšího celku soutěže - Ježova. Slovo papírově jsem použil záměrně, neboť ježovští už v prvním kole ukázali, že i letos si budou umět vyšlápnout na kdejakého soupeře a není radno nad nimi předem lámat hůl. Ačkoliv se na jejich soupisce nevyskytuje žádná "těžká váha", budou sázet na bezstarostné šachy. A ona je to kolikrát výhoda, když tým vstupuje do zápasu s tím, že nemá co ztratit a může jenom získat. Ježov každoročně platí za outsidera soutěže, ale každoročně získá nějaký ten cenný skalp silného a zvučného soupeře. A už zisk bodu na půdě favorizovaného Veselí nad Moravou D byl první signál, že je potřeba dát si na tento tým pozor. Těžko odhadovat, v jaké sestavě domácí nastoupí, ale ono je to vlastně jedno, neboť soupiska je více méně vyrovnaná. Poslední výhra Ježova nad Strážnicí se datuje do PLAY-OUT sezony 2012/2013, kdy v sestavě s Romanem Matulou, Vladimírem Šmídem nebo Petrem Churým zdolal Jiskru vysoko 5:2. Letos to bez těchto posil bude zřejmě jiná písnička, ale jak už bylo řečeno, nic není předem jisté.

Sestava Jiskry se už pomalu začíná rýsovat, de facto se čeká na vyjádření posledního hráče ze základu, o jehož účasti v zápase se rozhodne v pátek. Jiskře se vstup do sezony vůbec nepodařil, když hned na úvod vyfasovala svého nejméně oblíbeného soupeře a od Vacenovic dostala na domácí půdě nepříjemnou facku. Na nápravu renomé mají sice hráči Strážnice ideální příležitost, pokud ovšem předvedou v ježovské hospodě stejně naivní výkon, jako v prvním kole, nevím nevím, zda odvezou všechny body. Zisk tří bodů se samozřejmě očekává, ale to se očekával už i v minulém ročníku, kdy Jiskra svého soupeře udolala až po boji těsně 4:3. Doufejme, že její hráči konečně zahrají alespoň na úrovní svých možností (ne pod úrovní, jako proti Vacenovicím) a výhrou v Ježově se odrazí k lepším výkonům v dalších kolech.

Dalšími zápasy 2. kola OP I jsou:

Kyjov B - Hodonín B

Kyjov v prvním kole ukázal svoji sílu, když nečekaně remizoval na půdě silných Prušánek. Těm zachránil alespoň bod za celkovou remízu v poslední a nervydrásající partii Josef Mayer, jinak by Kyjov slavil dokonce výhru. Kyjovští tak ukázali, že ne nadarmo mají třetí nejvyšší průměr ELO na soupisku. Hodoňáci v minulém kole dokonce získali všechny body za jasnou výhru na Dubňany, ale v neděli to budou mít v kyjovské Sokolovně secakramentsky těžké. Skvělou formu chytil především kyjovský Pavel Strmiska. Ten má zatím po dvou odheraných partiích (v OP I i KP II) stoprocentní bilanci a rozvzpomněl se na své dobré výkony ještě v barvách Ždánic. Také "předek" domácího týmu bude zřejmě sbírat body a dle mého názoru nakonec rozhodne o vítězství Kyjova nad silným Hodonínem.

Vacenovice - Prušánky C

Když jsem se bavil během zápasu 1. kola s vacenovským Jirkou Neduchalem, tak mi řekl, že ten samý komplex, jaký má Strážnice z Vacenovic, mají hráči Kvasaca s týmem Prušánek. A není se čemu divit. Tito soupeři se doposud střetli čtyřikrát a pokaždé se radovali hráči Prušánek z nejtěsnější možné výhry 4:3. V neděli budou mít tedy vacenovští další možnost zlomit toto prokletí, ovšem bude to úkol nelehký, ba dovolím si říct až příliš těžký. Ze sestavy Kvasaca totiž zmizel spolehlivý Roman Matula, což je velké oslabení. Zato soupiska Prušánek překypuje zvučnými jmény a proto není pochyb o tom, že hráči z Podluží budou i v tomto zápase favority. Ano, říká se, že čert nikdy nespí, ale pokud se hostům totálně nerozpadne sestava na zápas, měli by znovu Kvasaco porazit.

Veselí nad Moravou C  - Veselí nad Moravou D

V tomto souboji se asi těžko dá mluvit o domácím či hostujícím týmu, neboť jediný rozdíl pro hráče céčka a déčka bude v tom, že coby domácí psané céčko bude mít výhodu bílých figur na jedné šachovnici víc. Toť vše. Když jsem se bavil po prvním kole s Lubošem Vičarem, naťukl jsem téma souboje dvou veselských týmů a Luboš mě ubezpečil, že žádná domluva nehrozí. Hráči se naopak těší na souboj se svými kamarády a půjdou do zápasu naplno. Především pak borci z "déčka" budou mít o motivaci postaráno, neboť budou chtít dokázat, že nejsou o nic horší, než jejich kolegové. Céčko Veselí mělo v prvním kole volno, a tak jej čeká vlastně premiérový zápas v novém ročníku OP I. Papírově by mělo být favoritem, ale vůbec bych se nedivil, když se body nakonec dělily.

Jenom pro doplnění uvádím, že ve druhém kole mají volno hráči Dubňan.

Autor: PS