Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 1. kolo OP I - zahajujeme doma s Vacenovicemi

Populární soutěž OP I stojí na prahu nové sezony. Ta ještě ani nestihla pořádně odstartovat a už se strhl docela pořádný humbuk ohledně nečekaného (a na poslední chvíli upečeného) postupu veselského Déčka. To se totiž stalo devátým týmem v soutěži, díky čemuž se nebude hrát její nadstavbová část, kterou si většina šachistů oblíbila. Poté, co se rozpoutaly horlivé diskuse ohledně tohoto kroku, přistoupil vedoucí soutěže k hlasování o bytí či nebytí PLAY-OFF, ale osm z devíti týmů (včetně strážnické Jiskry) odmítlo nadstavbu hrát, a to díky tomu, že by se soutěž natáhla až do května. Díky lichému počtu týmů bude mít v každém kole jeden z nich volno. V tom prvním "zadechnou" hráči Veselí nad Moravou C.

Áčko Jiskry se hned na úvod utká se svým neoblíbeným soupeřem - Kvasacem Vacenovice. S ním totiž dosud nezískali šachisté Strážnice ani jeden bod. Z dosavadních čtyř vzájemných měřeních sil jsme třikrát padli nejtěsnějším rozdílem, tedy 3:4, jednou dokonce 2:5. Máme tedy Kvasacu co vracet. Žádný jiný tým v soutěži na nás totiž neumí tak dokonale zahrát. Předehru tohoto souboje obstaraly rezervní týmy obou soupeřů v soutěži OP II, které se rozešly smírně (viz ODKAZ). Vacenovice budou i v tomto ročníku OP I silné, pokud budou tedy nasazovat co nejvíce hráčů základní sestavy. V té sice bude citelně chybět Roman Matula, který ukončil své hostování v Kvasacu a hodlá se věnovat hraní za Kyjov, ovšem jména jako Kladňák, Londin, Neduchal, Šebesta nebo Nykl mají stále zvuk. Dá se očekávat, že hosté znovu přivezou to nejlepší ze svého arzenálu, a tak bude v neděli o "zábavu" postaráno.

Strážnická Jiskra zahájí novou sezonu v nových prostorách, když přesunuje své domácí zápasy do salonku Hubert na hotelu Strážnice. Tato změna se promítla i do pozdnějšího začátku domácích zápasů, které budou začínat až v 9:30 hod. Na soupisce je jediné nové jméno, a to Libor Šišák, který se vrací k šachu po dlouhých letech. Tento borec má bohaté zkušenosti z bojů v KP II a KP I v barvách Bzence, což je pro nás velké pozitivum. Podařilo se nám tak vedle pana Horáka "ulovit" už druhého šachistu ze zaniklého bzeneckého Sokola. Je pravda, že bych si uměl představit jiného soupeře pro první kolo, ale OP jednička je jako vždy velmi silně obsazena a ono si není moc z čeho vybírat. Každé kolo (snad vyjma zápasu s Ježovem) bude Jiskra čelit velké síle a bude muset prokázat odolnost a bojovnost, aby se v konkurenci predátorů OP I neztratila a zachovala si svou tvář a dobré postavení v tabulce. První krok ji čeká v neděli.

Dalšími zápasy 1. kola OP I jsou:

Prušánky C - Kyjov B

Přiznám se, že když jsem poprvé spatřil soupisku Prušánek, spadla mi brada. Tento ambiciózní klub z malé vinařské vesnice v posledních letech doslova roste a v jeho kádru se objevují zvučná jména. Jediné, co mě trošku uklidnilo, byl fakt, že na papíře vypadala soupiska Podlužanu velmi silná už v minulých letech, realita při zápasech (myslím tím nasazování hráčů do jednotlivých zápasů) už byla trošku jiná. To ovšem nic nemění na tom, že Prušánky budou i v tomto ročníku tím největším favoritem na zisk titulu okresního přeborníka. Hned v prvním kole otestují svoji sílu s nebezpečným týmem Kyjova. Tomu se v kádru objevil právě Roman Matula (viz odstavec výše), díky čemuž bude Kyjov letos ještě silnější. Vedle Romana jsou na soupisce totiž další silní hráči (Zubalík, Šmíd, Čechal), kteří na rozdíl od borců z Prušánek nastupují k zápasům až se železnou pravidelností. To činí z Kyjova štiku soutěže, která určitě bude umět ulovit kdejakou velkou rybu. V minulosti už hráči ošlehaní pravidelným hraním na Budvarce dokázali, že si umí podat i favority z Prušánek, proto jsem velmi zvědavý na jejich nedělní měření sil. Přestože Kyjov domácím zřejmě pořádně zatopí, tak bych se přikláněl k těsné výhře Podlužanu.

Hodonín B - Dubňany

Aneb tradiční souboj dvou tradičních týmů, které od sebe dělí jenom pár kilometrů. Ani na jedné soupisce nic nového pod sluncem (opomenu-li tzv. škatule hejbejte se na soupisce Dubňan). Vzhledem k tomu, že v posledních čtyřech vzájemných zápasech dokázal Hodonín Dubňany porazit pouze jednou (a třikrát prohrál), viděl bych jako pravděpodobnějšího vítěze zápasu právě hostující Baník. Jenže otazník visí nad startem jeho jedničky - Marka Skočíka, který se stal kapitánem ostravského týmu Dynamo DPO "A" a hodlá za Dubňany nastupovat pouze tehdy, když přijede z Ostravy na víkend. Přilákat by jej mohl souboj s Filipem Taptičem. A jak Marek sám řekl, rád by se stal nejlepší "jedničkou" v OP jedničce. Uvidíme tedy, jestli nastoupí. I bez něj bych se však přikláněl k názoru, že Dubňany v Hodoníně neprohrají.

Veselí nad Moravou D - Ježov

Nováček z Veselí neponechal nic náhodě a patřičně se na souboje v džungli zvané OP I připravil. Na jeho soupisce se objevily zvučné jména jako Píštěk, Vičar, Hrabal nebo Janás, jimž budou krýt záda mladé pušky, které si postup vybojovaly. Ti tak budou sbírat cenné zkušenosti na své šachové dráze zatím spíše na zadních deskách. V prvním kole budou mít velmi příjemného soupeře, který bude jistě opět patřit spíše na konec tabulky OP I. Ze soupisky Ježova zmizeli dva silní hráči, tedy Jaroslav Vrtal a Petr Churý, což z tohoto týmu činí jasného outsidera soutěže. Ježovským sympaťákům to ale zřejmě pranic nevadí a budou razit heslo: "Je jedno jak to dopadne, hlavně, že si zahrajeme!". Výsledek jejich prvního vystoupení v OP I je lehké odhadnout, otázkou bude pouze výše jejich porážky.

Autor: PS