Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 9. kola soutěže OP I (2. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT)

Týmy v soutěži OP I proběhly předposledním kolem a před závěrečným kláním drží těsné vedení stále Jiskra Strážnice. O tom, zda protne cílovou pásku soutěže na prvním místě, nebo ji nakonec přeci jenom předstihne silný pronásledovatel v podobě Podlužanu Prušánky C, se rozhodne za tři týdny. Zbylé dva týmy v PLAY-OFF už ztratily veškeré šance bojovat o titul přeborníka okresu, ovšem stále můžou velmi zásadně promluvit do konečného pořadí. Tabulka PLAY-OFF má před posledním kolem tuto podobu:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Strážnice 3 2 0 11 20.5 7
2. Prušánky C 3 0 2 9 18.5 3
3. Veselí C 0 3 2 3 16.5 3
4. Hodonín B 0 3 2 3 14.5 3

2. KOLO PLAY-OFF:

Hodonín B - Jiskra Strážnice 2 : 5

Aneb velký paradox. Jiskra totiž dosáhla nejvyššího vítězství v sezoně v papírově nejslabší sestavě, kterou do ní vůbec nasadila, a to hned se třemi náhradníky. Ti se ovšem své role zhostili velmi dobře. Především mladý Michal Bačík zapsal důležitou výhru a poslal svůj tým do vedení. A to při své letošní premiéře v barvách Jiskry! Povedenou premiéru má za sebou rovněž kněždubský host Pavel Bartošek. Ten si poradil s dosud neporaženým Lubomírem Řičicou. Další výhru zapsal spolehlivý Jaroslav Horák a také Pavel Solařík, který ovšem zvolil (ač nechtěně) delší a složitější cestu k celému bodu, když přehlédl zisk kvality v 16. tahu. Prapor Hodonína se sice snažil pozvednout Vladimír Misorin, ale na jeho jedinou výhru už nikdo ze spoluhráčů nenavázal. Ivan Kučera totiž svedl opatrnou taktickou bitvu s Jiřím Fantou a ruku na srdce - Filip Taptič mohl jen těžko pomýšlet na výhru ve stavu, v jakém se dostavil na zápas. Většinu partie s Vojtou Šafaříkem totiž úspěšně prospal. Nakonec mohl být rád, že se strážnická jednička rozhodla podepsat "půlku" a odebrat se na oběd, ačkoliv už stála značně lépe. Před zápasem jsem měl obavy o výsledek, ale musím uznat, že mě hráči Strážnice svými výkony velmi mile překvapili. K zápasu přistoupili velmi zodpovědně a vysokou výhru si plně zaslouží.

Veselí nad Moravou C - Prušánky C 3 : 4

Veselané prošli v zápase s Prušánkami jistým deja vu, tedy znovu proti suverénovi základní části postavili oslabenou sestavu a znovu těsně padli. Popravdě řečeno nenasadit na Prušánky hned tři hráče základní sestavy (Vičar, Chabiča, Šafář), to je opravdu příliš velký luxus. Hosté sice odpověděli stejnou mincí, tedy taky chybělo trio hráčů ze základu (Předínský, Kocáb, Hlaváč), ale veselské dravé mládí tentokrát na zkušenost soupeře nestačilo. Ačkoliv se Michalu Skalkovi podařilo zdolat Radka Šimka, tak jeho bratr nestačil na zkušeného Josefa Mayera a rovněž bratři Horňákové nedokázali vyzrát na své zkušené soupeře. Rozdílový bod tak připsal na stranu hostí Radek Dryšl, jenž dokázal udolat nebezpečného Milana Vítka. Prušánky si těsnou výhrou udržely naději na obhajobu titulu v okresním přeboru, Veselí bude hrát v posledním kole víceméně o čest. Tradičně pěkná fotoreportáž z tohoto zápasu je ke shlédnutí na blogu Petra Krolopa (viz ODKAZ). Petr bohužel nezvedl mnou hozenou rukavici a krom své partie už nepřináší žádnou další ze souboje jeho týmu s Veselím. Přitom píše, že právě souboj Fany Schottla s mladým Radkem Horňákem přinesl extrémní průběh a rovněž úspěchy jeho spoluhráčů na 1. a 2. desce by stály za přehrání. Škoda, no... Na veselském webu je k přečtení rovněž krátká reportáž, viz ODKAZ

2. KOLO PLAY-OUT:

V bojích o udržení se ve druhém kole dařilo domácím týmům. Zatímco Dubňany si připsaly vlastně povinnou výhru, tak Vacenovice si v posílené sestavě vyšláply na silný Kyjov a dotáhly se na něj se ztrátou pouhého bodu, viz tabulka:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Kyjov B 3 1 1 10 19.5 4
2. Vacenovice 3 0 2 9 17.0 5
3. Dubňany 2 2 1 8 19.0 5
4. Ježov 0 1 4 1 14.5 3

Vacenovice - Kyjov B 4,5 : 2,5

Kvasaco přesně potvrdilo moje slova, tedy že pokud nasadí silnou sestavu, může v souboji s Kyjovem pomýšlet na tři body. Sice již tradičně chyběl Roman Matula, ovšem rozhodujícím faktorem bylo nasazení Martina Londina, který v dramatickém souboji udolal Vladimíra Šmída. Na první desce sice nestačil mladý Martin Kladňák na zkušeného Miroslava Zubalíka, ale to domácím nemuselo příliš vadit, neboť výhru jim vystřelili Josef Šebesta s Jiřím Náplavou. Ze zápasu je k přečtení reportáž na webu Vacenovic (viz ODKAZ), jen doufejme, že ji Martin Macek ještě doplní o další informace, včetně fotografií a partií.

Dubňany - Ježov 5 : 2

Domácí si tentokrát dali velmi záležet se sestavou a nedopustili další ztrátu bodů s posledním týmem soutěže. I přes absenci Evžena Bělíka a Petra Galušky dosáhly vysoké výhry. Hostům chyběl silný Jaroslav Vrtal a David Erlebach, kromě nich ovšem hráli jinak všichni hráči ze základu. A podržte se - Ježov nasadil dvakrát po sobě stejnou sestavu, což byl v základní části nemožný jev! Zápas přinesl rovněž kuriózní partii na první šachovnici, kde Marek Skočík zmatil Zdeňka Kašpárka už v 11. tahu - PŘEHRÁT PARTII. Ježov tak má jistotu posledního místa, Dubňany si odehrály své.

Autor: Pavel Solařík