Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 8. kola soutěže OP I (1. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT)

Populární soutěž OP I má za sebou první kolo nadstavbové části, které až na jednu výjimku nepřineslo žádné překvapení. A právě o jediné překvapení se postaral náš tým. Jiskra totiž dokázala podruhé v sezoně porazit suveréna základní části - céčko Prušánek. Tento senzační výsledek vynesl Strážnici na průběžnou první příčku tabulky PLAY-OFF:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Strážnice 2 2 0 8 15.5 3
2. Prušánky C 2 0 2 6 14.5 1
3. Veselí C 0 3 1 3 13.5 2
4. Hodonín B 0 3 1 3 12.5 2

1. KOLO PLAY-OFF:

Prušánky C - Jiskra Strážnice 2,5 : 4,5

Petr Krolop dlouho dopředu avizoval, že Prušánky nebudou zdaleka tak silné, jako v posledním kole základní části, měl totiž informaci, že Josef Mayer bude tentokráte hrát ligu v Rakousku a Jan Kocáb bude absentovat z rodinných důvodů. Jenže jednička týmu - Josef Mayer - se nakonec hlásil ráno v prušánecké klubovně a Jana Kocába nahradil silný Vladan Předínský. Navíc k posledním dvěma šachovnicím usedli ve formě hrající ranaři Přema Hlaváč a Fana Schottl. Prušánky tedy vstupovaly do zápasu v roli favorita. Tuto roli ještě umocnil fakt, že hosté ze Strážnice postrádali dva hráče základní sestavy - Zdeňka Svobodu a Miru Múčku. Utkání mělo rychlý úvod v podobě prohry Zdeňka Bíny a remízy Pavla Solaříka. Po rychlém úvodu se ovšem průběh utkání zpomalil. Rozhodující chvíle přišla v partii Františka Dryšla s Jiřím Fantou, v níž se domácí borec přehmátl a daroval svému soupeři vlastně celý bod. Další dárek pak dostal rovněž Ivan Kubiš od Josefa Mayera, toho ale částečně omlouvá, že hrál v časové tísni. Po remízách Ondřeje Juráska a Vojty Šafaříka bylo jasné, že utkání už neprohrajeme, ovšem nikdo nechtěl vyvádět z obrovského soustředění Jaroslava Horáka, který sváděl lítý boj s protřelým Radkem Dryšlem. Tomu se nešťastně zatoulala dáma a před neodvratnými ztrátami materiálu nakonec kapituloval. Co říct závěrem? Asi to, že domácí nám výhru doslova darovali. Ale dary se přece mají přijímat, nejde-li zrovna o dar Danajský... Tradiční pěknou fotoreportáž z tohoto utkání přináší na svém blogu rovněž Petr Krolop, viz ODKAZ.

Veselí nad Moravou C - Hodonín B 3,5 : 3,5

Rovněž v tomto utkání nedokázal domácí tým naplno bodovat, ačkoliv do něj vstupoval z pozice favorita. Zasloužili se o to především Ivan Kučera s Vladimíre Misorinem, kteří porazili ELOvě silnější soupeře. Prvně jmenovaný se konečně zbavil nálepky remízového krále, druhý jmenovaný zase potvrzuje svůj vzestup formy, který pramení z důkladného studia teorie. Jediný, kdo v této sezoně dokázal Vladimíra porazit, byl hned v prvním kole náš Gabriel Hala. A to Vladimír nastupuje rovněž v krajském přeboru. Veselané postrádali citelně Pavla Chabiču, hostům chybělo hned trio hráčů ze základu - Janás, Hasík, Štěpanovský. Za domácí dokázali naplno bodovat pouze hráči na první a poslední šachovnici. Remíza Veselí s Hodonínem nahrává do karet našemu týmu. A právě Hodonín bude naším příštím soupeřem a už teď je jasné, že nás za čtrnáct dnů nečeká nic lehkého. Rovněž z toho zápasu je k přečtení reportáž na veselském webu, viz ODKAZ.

Také ve skupině o udržení se naplno rozeběhly boje. Oba domácí týmy (Vacenovice a Kyjov B) dokázaly přetavit výhodu domácího prostředí v zisk tří bodů a logicky okupují první dvě příčky tabulky PLAY-OUT:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Kyjov B 3 1 0 10 17.0 3
2. Vacenovice 2 0 2 6 12.5 2
3. Dubňany 1 2 1 5 14.0 1
4. Ježov 0 1 3 1 12.5 2

1. KOLO PLAY-OUT:

Vacenovice - Dubňany 4 : 3

Domácí dokázali naplno bodovat i navzdory faktu, že jim chyběli hned dva hráči ze základu, a to Roman Matula a Martin Londin. Zato hosté přivezli hned prvních šest hráčů soupisky a rovněž mládežník Josef Lacina se na poslední šachovnici neztratil a naplno bodoval. Na první desce ustál nepříjemnou pozici Marek Skočík a dokázal Martina Kladňáka odremizovat. Stejně tak Evžen Bělík pouze remizoval v partii s Jirkou Neduchalem. V utkání plném nerozhodných výsledků tak naklonili jazýčky vah na stranu domácích Josef Šebesta a Lukáš Macek. Zatímco od zkušeného pana Šebesty se čekalo, že Lubora Drgáče přetlačí, tak Lukáš Macek nebyl v partii s Miroslavem Matušinou dvakrát favoritem. Navíc jejich poslední měření sil přineslo hodně emocí, když dubňanský šachista vyhrál na čas. Tentokráte si mladý Lukáš čas pohlídal, odmítl nabídku remízy a zajistil svému týmu důležitý bod (viz ODKAZ na článek o této partii na webu Vacenovic). Domácím se tak podařila odveta za prohraný zápas v základní části v Dubňanech. Reportáž si můžete přečíst na již zmiňovaném webu Vacenovic, viz ODKAZ.

Kyjov B - Ježov 4 : 3

Domácí dokázali znovu těsně udolat houževnaté šachisty z Ježova, a to i přesto, že nastoupili pouze v šesti hráčích. O celkovou výhru se postarali především borci na prvních třech šachovnicích - Zubalík, Šmíd, Strmiska. Za hosty jako jediný zavěsil Jiří Tomek (pominu-li kontumační výhru Petra Doležala), což bylo ovšem málo, a tak Ježov ani podruhé nedosáhl na body v klání s Kyjovem, ačkoliv prohrál znovu jen těsně. 

Autor: Pavel Solařík