Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 5. kola soutěže OP I

Populární soutěž OP I má za sebou 5. kolo základní části, po němž se strážnická Jiskra poprvé v sezoně dokázala prodrat mezi první čtyři týmy soutěže, viz tabulka:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Prušánky C 4 0 1 12 24.0 16
2. Veselí C 2 2 1 8 20.0 15
3. Hodonín B 2 2 1 8 18.0 10
4. Strážnice 2 2 1 8 17.5 11
5. Kyjov B 2 1 2 7 19.0 15
6. Vacenovice 2 0 3 6 15.5 10
7. Dubňany 1 2 2 5 15.0 10
8. Ježov 0 1 4 1 11.0 4

Jedná se samozřejmě o průběžné pořadí, kterým ještě zbývající dvě hrací kola můžou pořádně zamíchat. Důvodem tohoto posunu našeho týmu vyrovnanou tabulkou je série dvou výher v řadě. Po senzačním vítězství na horké půdě favorita z Prušánek jsme dokázali udolat i oslabený, ale zato houževnatý tým z Dubňan. Velký skok nahoru předvedlo rovněž zlepšující se Veselí nad Moravou C. Za očekáváním zatím zůstává náš příští soupeř, tedy Kvasaco Vacenovice. Pojďme se podívat na jednotlivé zápasy právě skončeného kola.

5. kolo:

Jiskra Strážnice - Dubňany 4 : 3

Hostující hráči dorazili do strážnické klubovny s mírným zpožděním způsobeným nenadálou změnou počasí. Sníh totiž nečekaně zasypal silnice, a to se projevilo na jejich sjízdnosti. Prvním autem dorazil kapitán Míra Matušina a během zapisování sestavy se jeho kolega Pavel Konečný vyjádřil, že by pro tým Dubňan možná bylo lepší, kdyby nastupoval o OP II. Důvodem byl nedostatek hráčů, schopných nastoupit. Ze základní sestavy včera chyběli tři, a to pro Dubňany velmi důležití. Absence Marka Skočíka, Lubora Drgáče a Petra Galušky byla citelným oslabením. Také Evžen Bělík se příliš netvářil na hraní šachů v den narozenin jeho manželky, ale nakonec přijel. Marek Skočík glosoval sestavu svého týmu se slovy, že očekával nasazení rovněž druhého mládežníka - Josefa Laciny. Ten se nakonec ve Strážnici neobjevil. Utkání bylo proti papírovým předpokladům velmi vyrovnané a dramatické. Na čtyřech šachovnicích byla zapsána remíza a o jeho osudu nakonec rozhodly úspěchy domácích borců na posledních dvou deskách. Zatímco výhru Ondry Juráska jsem očekával, tak výkon našeho kapitána - Miry Múčky - byl pro mě velmi příjemným překvapením. Tentokrát se vytasil velmi solidní hrou a jeho bod se v konečném účtování nakonec ukázal jako rozhodující. Je pravda, že na třetí šachovnici našemu hráči protekla výhra (nebo minimálně remíza) mezi prsty. Petr Krolop na svém blogu napsal, že Strážnice tentokrát nepřesvědčila, ale výhra se počítá. Dalo by se zde polemizovat o nešťastné remíze ve 2. kole ve Veselí, ale nechme polemiky, na kdyby se nehraje. Nyní je potřeba soustředit se na příští těžký zápas ve Vacenovicích. S tímto týmem se nám nedaří, ve vzájemných zápasech jsme dosud nezískali ani bod. Snad se nám podaří navázat na dobré výkony z posledních kol!

Hodonín B - Prušánky C 2 : 5

Repríza posledního měření sil těchto soupeřů v minulém kole KP II tentokrát už hostům vyšla. Ještě aby ne! Až po 6. šachovnici nastoupili hráči ze základní sestavy, pouze Přemu Hlaváče na sedmé nahradil spolehlivý ranař Franta Schottl. Naproti tomu domácím znovu chyběla jednička Filip Taptič, dále pak Kamil Štěpanovský. Navíc v tomto zápase skončila pozoruhodná série výher mladé pušky - Filipa Meindlschmida, který narazil v partii se zkušeným Františkem Dryšlem. Další výhru zapsali dle očekávání Josef Mayer (1) a Petr Krolop (5). Naopak hostující hráči na druhé až čtvrté šachovnici nedokázali přetavit ELOvou převahu v celý bod a své partie pouze odremizovali. I to však lídrovi soutěže stačilo na pohodovou a vysokou výhru na půdě nepříjemného Hodonína. V příštím kole jej však čeká tuhý boj, neboť do Prušánek přijede ambiciózní Veselí. Za tímto zápasem se ve své tradiční fotoreportáži ohlíží rovněž Petr Krolop na svém blogu, viz ODKAZ. Petr se také ohlíží za 5. kolem, viz ODKAZ.

Veselí nad Moravou C - Kyjov B 4,5 : 2,5

Tohle zřejmě kapitán hostí Laďa Šmíd nečekal. Do Veselí přivezl enormně silnou sestavu. Chyběl sice znovu Libor Machala, ovšem v sestavě Kyjova se objevil jiný těžký kalibr - Josef Doxanský. Utkání mělo nepříjemnou předehru, když na náledí uklouzl pan Kusák a musel být s rozbitou hlavou převezen sanitkou na pohotovost. V sestavě jej nahradil mladík Vašek Ochotný. Domácím zápas vysloveně sedl. Na první desce sice tentokrát nezopakoval mladý Jan Skalka nečekanou výhru nad zkušeným Miroslavem Zubalíkem, neboť po krátké poradě přijal nabídnutou remízu. Ovšem na druhé už se děly věci. Útočník Laďa Šmíd se pustil do Skandinávky Luboše Vičara s velkou vervou, ovšem přetáhl strunu a ztratil pěšce. Tuto výhodu pak jeho protřelý soupeř dokázal přesnou hrou přetavit v celý bod. Za hosty zapsal důležitou výhru na třetím prkně Jan Čechal, ovšem na jeho úspěch nenavázali ani Pavel Strmiska, který prohrál na čas s Milanem Vítkem (podle všeho v remízové pozici), ani Josef Doxanský. Ten podlehl Frantovi Vašíčkovi až v koncovce. Domácí borec sehrál partii podle slov Luboše Vičara parádně a dosáhl nečekaného, ale zaslouženého vítězství. Svojí trochou do mlýna přispěl rovněž mladší z bratří Skalků - Michal, který si poradil s Vladimírem Jurutkou, přestože v partii prohrával o pěšce. Až na poslední desce dokázali hosté znovu naplno bodovat, a to v souboji Antonína Káčerka s nečekaným náhradníkem - Vaškem Ochotným. Veselí ukázalo svoji ohromnou sílu a začíná navazovat na skvělé výkony z loňské sezony. Kyjov se touto porážkou propadl na 5. příčku průběžné tabulky. Reportáž z tohoto zápasu je k přečtení na webu Veselí, viz ODKAZ.

Vacenovice - Ježov 4 : 3

Další papírově jasný zápas. Tak trochu jsem tušil, že hosté přivezou svoji největší hvězdu - Jaroslava Vrtala. Ten se objevil v sestavě Ježova podruhé a zapsal svoji druhou výhru, když tentokrát porazil Jirku Neduchala. Překvapením pro mě je prohra Jiřího Tomka s Radomírem Nyklem, stejně tak i porážka Vladimíra Kořínka s Václavem Křížkou. Dá se říct, že tyto partie nakonec rozhodly o neúspěchu hostů. Rovněž od Romana Mazoucha - bývalého jedničkáře týmu - bych čekal celý bod v partii s ELOvě slabším Jirkou Blahou. Ježov tedy nakonec neměl k celkové remíze tak daleko. Domácí Kvasaco je letos zatím jen svým stínem. Neustálé problémy se sestavou způsobily jeho propad na 6. příčku průběžné tabulky. V posledních dvou kolech základní části se Vacenovice utkají se Strážnicí a Hodonínem, kde se pokusí ještě zaútočit na postup mezi čtyři nejlepší. Potenciál tento tým má a stále zůstává nebezpečnou štikou soutěže. Ta je ovšem letos znovu velmi silná a vyrovnaná, proto se dá jen stěží hádat, jak to nakonec dopadne. Tradiční reportáž ze zápasu s Ježovem přináší Martin Macek na webu Vacenovic, viz ODKAZ.