Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 2. kola soutěže OP I

Druhé kolo soutěže okresního přeboru 1. třídy se stalo minulostí a jeho výsledky mnohé naznačily. Nejdříve však pohled na průběžnou tabulku soutěže:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Prušánky C 2 0 0 6 12.0 10
2. Kyjov B 1 1 0 4 9.0 7
3. Hodonín B 1 1 0 4 8.5 5
4. Vacenovice 1 0 1 3 5.5 3
5. Strážnice 0 2 0 2 7.0 5
6. Veselí C 0 1 1 1 6.5 5
7. Dubňany 0 1 1 1 4.5 3
8. Ježov 0 0 2 0 3.0 0

Při letmém pohledu je jasné, že roli jasného favorita zatím plní tým Prušánek, zatímco již tradičním outsiderem soutěže bude znovu celek Ježova. Ostatních šest družstev by mělo svádět velmi vyrovnané boje, tento fakt však poněkud narušuje nedisciplinovanost týmů při nasazování hráčů ze základní sestavy, proto dochází k docela solidním výsledkovým výkyvům. Pojďme na jednotlivé zápasy minulého kola:

2. kolo:

Veselí nad Moravou C - Jiskra Strážnice 3,5 : 3,5

Ve Veselí se nám podařilo postavit šest hráčů základní sestavy, když opět chyběla jednička Ivan Kubiš. Když jsem viděl, že za domácí nenastoupil Luboš Vičar, který marodí s kolenem a do zápasu jej nepustily omezené vycházky, a ani Eduard Šafář, ovládl mě mírný optimismus. Ten zesílil poté, co jsme se rychle ujali vedení v zápase 2,5 : 0,5. Bohužel na dalších šachovnicích se začala karta obracet. Tuhé boje neustálo duo Múčka - Horák a stav utkání byl rázem nerozhodný. Nicméně pohled na poslední dvě hrané partie přece jenom naznačoval, že bychom mohli na vítězství nakonec dosáhnout. Franta Vašíček se v partii s panem Fantou značně potil a se sarkastickým úsměvem na rtech pouze tahal střelcem sem a tam. Bohužel pan Fanta nabyl přesvědčení, že jeho soupeř čeká na "ránu z milosti" a chtěl partii za každou cenu vyhrát, což se mu nakonec stalo osudným. Pokusil se o pěšcový průlom na královském křídle, po němž však jeho soupeři zbyl druhý volný pěšec na H sloupci, viz pozice:
pozic.jpg
V tu chvíli stačilo panu Fantovi k dosažení remízy (nutné k vítězství týmu) hrát střelcem po diagonále h1 - a8. Soupeř by musel krýt pěšce na d5 oběma figurami (střelcem i králem). Pan Fanta však zvolil plán, že si pro H pěšce dojde králem, nicméně naprosto přehlédl černého úder 56. d5, který si Franta Vašíček připravoval už předchozími dvěma tahy střelcem a králem. Až po tomto tahu si náš hráč uvědomil, že oba pěšce nechytí a kapituloval.
O výhře Zdeňka Svobody jsem už psal v reportáži ze zápasu. Nechtěl bych být v kůži pana Kusáka, kterému ihned po vzdání se ukázali ostatní, že kapituloval zbytečně. Tolik energie věnoval do udržení své pozice. Dá se tedy říct, že jsme v posledních dvou partiích jak zbytečně prohráli, tak i zbytečně vyhráli, tudíž je celková remíza v zápase nakonec spravedlivá. Utkání se hrálo až do 14 hodin, protože všichni hráči příkladně bojovali, za což jim patří pochvala a dík.

Prušánky C - Dubňany 6 : 1

To je pro mě obrovské překvapení. Právě Dubňany dokázaly v minulé sezoně borce z Prušánek pokořit, ale to, že pojedou domů s takovým výpraskem, to čekal zřejmě málokdo. A to domácím ještě chyběl Vladan Předínský. Hostům zahrály pouze první dvě šachovnice. Na té první se Marek Skočík pustil bez bázně a hany do zkušeného a silného Josefa Mayera a dle svých slov mohl nakonec pomýšlet i na celý bod. Nakonec opravdu skončilo jenom u pomýšlení a oba hráči zapsali do partiáře remízu (viz PARTIE). Rovněž dvojka Dubňan - Evžen Bělík - dokázal svoji partii se silným Janem Kocábem zremizovat. To bylo ovšem od hostů vše. Za zmínku stojí hrubá chyba Pavla Konečného v partii s Petrem Krolopem, kde přišel o figuru a zbytek už byl ze strany Petra pouze věcí techniky (viz PARTIE). Překvapením pro mě byla výhra pana Františka Dryšla nad zkušeným Miroslavem Matušinou a také krásná partie Přemy Hlaváče, který kombinací v duchu velmistrů pokořil velezkušeného Jaroslava Beránka (viz PARTIE). Povedenou fotoreportáž z tohoto zápasu přináší již tradičně nová posila Prušánek - Petr Krolop - na svém pěkném blogu, viz ODKAZ.

Kyjov B - Vacenovice 5,5 : 1,5

Hosté z Vacenovic přivezli na Sokolovnu notně oslabenou sestavu (chyběl Roman Matula, který je kmenovým hráčem Kyjova a také spolehlivý Radomír Nykl). Také domácí si dovolili luxus v podobě nenasazení tria Machala, Strmiska, Doxanský, ale i přesto dokázali Kvasacu naložit na cestu domů pořádnou nakládačku. Základ výhry týmu položily první dvě šachovnice (Zubalík, Šmíd), ačkoliv hostující borci měli oba na dosah výhru v partii. Nestalo se a zkušení kyjovští harcovníci naplno bodovali. Další rozhodující faktor zápasu byla úspěšnost zadních šachovnic. To byla v minulé sezoně Achillova pata Kyjova, který spoustu zápasů ztratil právě díky špatné úspěšnosti "zadních" desek. Tentokráte to pánové Jurutka a Káčerek vzali za ten správný konec a přispěli k vysoké výhře Sokola. Reportáž ze zápasu přináší na webu Vacenovic Martin Macek, viz ODKAZ.

Ježov - Hodonín B 2 : 5

Když jsem viděl na veselské Orelce pana Vrtala, kterak krásně přehrává v KP I pana Komprdu z Lipovce, bylo mi jasné, že ani ve druhém kole OP I nenastoupil v barvách Ježova. Hosté kompenzovali toto oslabení absencí Filipa Taptiče a Vladimíra Misorina a šlo se na věc. Výsledek utkání je sice jednoznačný, ovšem mohlo to být větší drama, kdyby zkušený Petr Doležal neztratil svoji partii s mladým Filipem Meindlschmidem. Ten v minulé sezoně nastupoval výhradně za Hodonínské Céčko v OP II a nepředváděl nikterak přesvědčivé výkony. Ovšem letos je to v podání tohoto mladíka jiná písnička a druhá výhra v řadě dává jasně znát, že se klube nový talent. Hráči Ježova svedli s Hodoňáky statečný boj (čtyři partie skončily remízou), ovšem doplatili znovu na slabou první desku, kde jim chybí právě hráč formátu Jaroslava Vrtala. Budou to mít v nabité konkurenci OP I znovu těžké, ale vzhledem k faktu, že ze soutěže delší dobu nikdo nesestupuje, tak můžou hrát bez nervů a pro radost.

Autor: Pavel Solařík