Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 10. kola soutěže OP I (3. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT)

...KRÁL JE MRTEV, AŤ ŽIJE KRÁL !!!

Tato věta asi nejlépe vystihuje dění v právě skončeném ročníku 14/15 populární OP jedničky. Šachisté Jiskry Strážnice nakonec dokázali dotáhnout do vítězného konce těsné vedení nad úřadujícím šampionem z Prušánek a stali se novým přeborníkem okresu Hodonín. Bylo to sice jenom "o prsa" a hráči Prušánek mohou po sezoně cítit jistou pachuť toho, jak je PLAY-OFF nespravedlivé, neboť kdyby se počítaly body z průběhu celé sezony, tak by ji nedostižně ovládli právě oni. Ale právě proto bývají soutěže o to víc atraktivní, neboť v PLAY-OFF se mažou úspěchy ze základní části a týmy, které by jinak neměly nárok na první příčku, najednou zacítí šanci a mohou ji uchopit "za pačesy". Tolik tedy slov, nyní pohled na konečnou tabulku PLAY-OFF soutěže OP I:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Strážnice 4 2 0 14 24.5 9
2. Prušánky C 4 0 2 12 22.5 4
3. Veselí C 0 3 3 3 19.5 4
4. Hodonín B 0 3 3 3 17.5 3

3. KOLO PLAY-OFF:

Jiskra Strážnice - Veselí nad Moravou C 4 : 3

Pravdou je, že hovořit o nějakém chytání šance za pačesy v souvislosti s výkonem Jiskry v posledním kole, by bylo asi příliš silné kafe. Domácí hráči si před zápasem dobře uvědomovali, o co hrají, navíc proti nim k šachovnicím usedl absencemi zdecimovaný soupeř. A právě kombinace nervozitou svázaných rukou a mírného podcenění protivníka nakonec vyústila v doslovný paskvil, který někteří domácí šachisté předváděli. Formu nechali někde doma ve skříni a jejich výkon spíše připomínal tahání figurkama, než pořádné šachy. Asi po hodině hry bylo jasné, že to na žádné vysoké vítězství nevypadá, ba naopak, že Jiskra bude bojovat zřejmě o remízu v zápase. No nakonec se podařilo urvat nejtěsnější možnou výhru, ale ruku na srdce, včera v klubovně Jiskry zvítězila čistá taktika nad šachovou hrou. Pragmatický propočet potřebných bodů nad chutí si zahrát. Z toho důvodu hned čtyři partie skončily předčasnou remízou. Byl to jeden z těch zápasů, který je pro oko diváka naprosto nezáživný a nudný, ale pro tým naopak ohromně důležitý. Jako když hokejisté dotlačí puk do branky po ohromném závaru v brankovišti, žádné pestré kombinace, ale hra silou na vítězství. Samozřejmě, že bychom soutěž nejraději zakončili výhrou 5:2 s dobrým pocitem, ovšem včera na to tým tak nějak neměl a nakonec je rád, že s odřenýma ušima uhájil první příčku. Na druhou stranu na to se historie ptát nebude a ve statistikách bude již navždy zapsáno: JISKRA STRÁŽNICE - ŠAMPION V SEZONĚ 2014/2015 !!!

Prušánky C - Hodonín B 4 : 3

Dle slov Petra Krolopa v Prušánkách už nebyla vůle se nějak výrazně prát o první příčku, neboť si tam nikdo nepřipouštěl, že by Jiskra s Veselím klopýtla. Možná, že průběh sezony vzal hráčům Podlužanu elán, možná nebyl ani důvod se nějak přehnaně prát o první příčku, každopádně do zápasu s Hodonínem šel domácí tým hned bez prvních tří hráčů základní sestavy. Remízové utkání (šest remíz ze sedmi partií) nakonec zvrátila ve prospěch Prušánek partie na sedmé šachovnici. Z tohoto zápasu je k přečtení neobvykle krátká reportáž na blogu Petra Krolopa, viz ODKAZ Prušánky tak splnily svoji povinnost a Hodonín přece jen porazily, nakonec však zůstaly krůček pod vrcholem. Tak či onak tomuto týmu patří obrovské uznání z tábora Jiskry, neboť svými výkony v letošní sezoně převyšoval zbytek pelotonu. Klobouk dolů před tím, jakým způsobem se hráči Podlužanu prezentovali, o to víc si vážíme těch dvou vítězství nad tímto silným týmem! 

3. KOLO PLAY-OUT:

Boje o udržení přinesly dva překvapivé výsledky. Nečekanou výhrou na půdě Kyjova si šachisté Dubňan zajistili prvenství v tabulce PLAY-OUT, svůj druhý bod v sezoně rovněž získali hráči Ježova, ti však zůstali i nadále přikováni k poslednímu místu tabulky:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Dubňany 3 2 1 11 24.0 9
2. Kyjov B 3 1 2 10 21.5 5
3. Vacenovice 3 1 2 10 20.5 7
4. Ježov 0 2 4 2 18.0 5

Kyjov B - Dubňany 2 : 5

Silní hráči na první a druhé šachovnici podepsali remízy (partie Zubalík - Skočík dokonce skončila už v 8. tahu) a nechali ostatní borce, ať rozhodnou o výsledku zápasu. Hosté nakonec v utkání nečekaně dominovali a i přes zaváhání mladého Josefa Laciny na poslední desce vezou z Kyjova všechny body za vysokou výhru a po nepříliš povedené sezoně nakonec ukázali, že v Dubňanech šachový potenciál prostě je a že v příštím ročníku může tento tým být opět štikou soutěže.

Ježov - Vacenovice 3,5 : 3,5

Oba týmy nastoupily v kombinovaných sestavách, když domácím chyběl kvartet hráčů ze základní sestavy (Vrtal, Churý a bratři Kořínkové), hosté pak citelně postrádali trio Matula, Šebesta, Nykl. Dá se říct, že o bodové ztrátě Kvasaca nakonec rozhodla nečekaná prohra Jirky Neduchala s letos se trápícím Jiřím Tomkem na 3. desce. Vacenovice tak po úspěšné loňské sezoně mají nad čím přemýšlet, neboť předposlední místo v tabulce PLAY-OUT si do vitríny rozhodně nedají. Z tohoto utkání je k přečtení reportáž na webu Vacenovic, viz ODKAZ

Autor: PS