Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 1. kola soutěže OP I

Máme za sebou start nového ročníku populární OP jedničky, který přinesl dva úspěchy domácích týmů a dvě remízy. Hostům se tedy nepodařilo v 1. kole zvítězit, ačkoli k tomu neměli vůbec daleko. Zde je pohled na tabulku:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Prušánky C 1 0 0 3 6.0 5
2. Vacenovice 1 0 0 3 4.0 3
3. Dubňany 0 1 0 1 3.5 3
4. Kyjov B 0 1 0 1 3.5 3
5. Strážnice 0 1 0 1 3.5 2
6. Hodonín B 0 1 0 1 3.5 2
7. Veselí C 0 0 1 0 3.0 2
8. Ježov 0 0 1 0 1.0 0

Pojďme si více přiblížit jednotlivé zápasy:

1. kolo:

Jiskra Strážnice - Hodonín B 3,5 : 3,5

V neděli se na Jiskře hrály hned dvě utkání Strážnice proti Hodonínu. Paralelně s šachisty bojovali o body rovněž stolní tenisté. Oba zápasy po hříchu skončily remízou. Šachové utkání začalo minutou ticha, při níž hráči věnovali krátkou vzpomínku zesnulému Karlu Heindlovi. Už ve čtvrtek bylo jasné, že nemůžeme počítat s Ivanem Kubišem, ale tuto absenci se podařilo záhy kompenzovat nasazením Gabriela Haly. Nedělní brzký telefonát od Vojty Šafaříka byl sice hodně studenou sprchou, ale i bez něj se šlo na věc nakonec v sedmi lidech, neboť se mi podařilo sehnat Zdeňka Bínu (i za cenu probuzení manželky domovním zvonkem). Na prvních pěti šachovnicích se nám dařilo. Získali jsme zde dva celé body za pěkné výhry Jaroslava Horáka a Gabriela Haly. Navíc se nám podařilo neutralizovat Vladimíra Janáse. Bohužel nám nezahrály poslední dvě desky. Na šesté si naběhl právě Zdeněk Bína na ztrátu kvality, ze které se do konce partie nevymotal. Ani hrozby po G sloupci k ničemu nevedly. Na sedmé se pak představil Tomáš Měsíček a zahrál svůj standard, tedy nekladl soupeři téměř žádný odpor. K jeho nasazení už bylo řečeno dost. Škoda, že nám výhra utekla mezi prsty, ale stejně se na výsledek můžou dívat i hosté z Hodonína, kteří vlastně vedli až do konce poslední partie. Vstup do sezony se nám tedy příliš nevydařil, ale není důvod věšet hlavy. Do Veselí pojedeme bojovně naladěni.

Vacenovice - Veselí nad Moravou C 4 : 3

Vnucuje se mi věta: "No konečně!". Až na čtvrtý pokus se Kvasacu podařilo zdolat nepříjemného soupeře. Zatímco dosud vždy prohrálo 3:4, tentokrát se mu podařilo nejtěsnějším rozdílem zvítězit. Za domácí zavěsil v souboji nadějného mládí Martin Kladňák (který zdolal bílými Jana Skalku), dále pak zkušený Josef Šebesta, jenž si poradil s papíově slabším soupeřem. Také výhra Václava Křížky přinesla důležitý bod. Překvapením je pro mě prohra Jirky Neduchala bílými s Frantou Vašíčkem. I když, překvapení je asi silné slovo. Franta si už v minulé sezoně vyšlápl na nejednoho silnějšího soupeře a jeho pravidelné hraní se spoluhráči z Veselí je poznat. Další souboj mladíků pak již vyzněl pro hosty, když Michal Skalka zdolal Lukáše Macka. Domácí tedy slaví zisk tří bodů a ukázali, že znovu budou nepříjemným soupeřem. Hosté určitě ještě neřekli poslední slovo. Reportáž k tomuto utkání je k přečtení na webu Vacenovic, viz ODKAZ.

Dubňany - Kyjov B 3,5 : 3,5

Velmi hezky popisuje průběh tohoto utkání pan Josef Doxanský na blogu Petra Krolopa v diskusi k zápasu Prušánek s Ježovem, viz ODKAZ. Největším překvapením je určitě výhra Marka Skočíka nad zkušeným Mirou Zubalíkem. Na jeho výhru ještě navázali Pavel Konečný a Jaroslav Beránek. Za hosty zavěsili zkušení harcovníci, tedy Laďa Šmíd, Pavel Strmiska a již zmiňovaný Josef Doxanský. Dramatický duel nakonec dle mých předpokladů vyústil v celkovou remízu. Nejen na tomto výsledku, ale i na těch ostatních jde vidět, že OP I bude letos znovu velmi vyrovnaná. Jediným jasným favoritem je tým Prušánek a outsiderem zase tým Ježova, ale v bojích mezi zbylými šesti týmy bude těžké hledat favority.

Prušánky C - Ježov 6 : 1

Výsledek tohoto zápasu asi překvapil málokoho. Prušánky představili pro tuto sezonu brutálně silné soupisky ve všech soutěžích (jak v lize, tak v krajském i okresním přeboru) a není tedy pochyb o jasném favoritovi na zisk titulu okresního přeborníka. Navíc Ježov si dovolil luxus a přivezl do Prušánek pouze šest hráčů! Ti dokázali vybojovat pouze dvě půlky, ačkoliv Petr Doležal ztratil partii s Františkem Dryšlem na poslední chvíli. Prušánky tak vyslaly jasný vzkazk zbytku soutěže a pokud jim vydrží docházka hráčů, bude velmi těžké s nimi bodovat. Petr Krolop (jejich nová letní posila) přibližuje průběh utkání v již zmiňované reportáži na svém blogu, viz ODKAZ.

Autor: Pavel Solařík