Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 7. kolo OP I - doma přivítáme Ježov

...aneb KOSTKY JSOU VRŽENY

Málokterý autor dramat by dokázal vymyslet takovou zápletku, jaká čeká soutěž OP I v jejím posledním kole základní části. Po něm se totiž tabulka rozdělí na první a poslední čtyři týmy soutěže. Brány play-off jsou zatím dokořán otevřeny hned šesti týmům (krom prvních Prušánek, které už z prvního místa nikdo nesesadí). Jenže v nedělních odpoledních hodinách se třem z nich nekompromisně uzavřou. Bohužel stejně jako v loňské sezoně náš tým nemá svůj osud ve svých rukách. Těsná prohra v minulém kole a další výhry do té doby hůře postavených týmů způsobily zemětřesení v tabulce, a tak se Jiskra zatím nachází na první nepostupové, tedy 5. příčce tabulky. A pokud týmy, které jsou před námi, nezaváhají, tak nám zůstane v rukách znovu Černý Petr. Jediné, co můžeme udělat, je podat co nejlepší výkon v posledním zápase základní části, tedy doma proti poslednímu Ježovu. Bude důležité nejen pokusit se zvítězit, ale především zvítězit pokud možno co nejvyšším rozdílem, neboť v konečném zúčtování může hrát podstatnou roli rovněž skóre. V minulé sezoně jsme Ježov dvakrát porazili, a to 5:2 a poté dokonce 6,5 : 0,5. Jenže v té letošní naši hráči neoplývají dvakrát přesvědčivou formou. Hráči Ježova navíc v posledním kole zle potrápili Kyjov a rovněž Vacenovice je udolaly až po boji těsně 4:3. Borci z Dubňan s nimi dokonce body ztratili po remíze 3,5 : 3,5. Ježov je v OP I velkým unikátem, a to vzhledem k faktu, že ani do jednoho zápasu v letošní sezoně nenastoupil v totožné sestavě. Široká soupiska skýtá inu mnoho možností, jak soupeře překvapit. Otázkou bude, zda se náš soupeř vytasí se svojí největší hvězdou - Jaroslavem Vrtalem. Ten už nastoupil dvakrát a dal jasně najevo, že svými výkony převyšuje úroveň této soutěže. Ježovu sice už o nic nejde, ale to neznamená, že se v neděli nepřijede do Strážnice poprat o body a předvede tu odevzdaný výkon. Spoléhat na to, to by byla nejrychlejší cesta do play-out.

Náš tým může hořce litovat zápasu ve Veselí, kde díky špatné komunikaci hrál pan Fanta na výhru a prohospodařil tím výhru celého týmu. Ty dva body by se teď hodily! Na kdyby se ovšem nehraje a musíme jít do posledního kola základní části s hlavou čistou a nahoře. Jenom výborný týmový výkon uchová naději na postup mezi elitu a v neposlední řadě také budeme potřebovat štěstí. Štěstí na ostatní výsledky.

Dalšími zápasy 7. kola jsou:

Hodonín B - Vacenovice

Vacenovice poslední těsná výhra nad našim týmem katapultovala na současnou 3. příčku tabulky a v případě jejich výhry v Hodoníně budou mít play-off jisté. Zato jejich nedělní soupeři a hostitelé se propadli z výsluní až na 6. příčku. V hodonínském Sportbaru se bude tedy bojovat o všechno. Bude to souboj kdo s koho, v němž vítěz bere vše. Případná remíza by samozřejmě nahrála do karet našemu týmu. Dá se očekávat, že hosté přivezou opět to nejlepší, co mají k dispozici, soupisku Hodonína si nedovolím hádat, neboť ta se často zmítá absencemi svých opor. Nemá to kapitán pan Schöndorf vůbec lehké! A právě z tohoto důvodu tipuji výhru hostujících šachistů.

Veselí nad Moravou C - Dubňany

Další zápas, ve kterém půjde oběma soupeřům o všechno. Domácí Veselané si zkomplikovali situaci zbytečnou prohrou v Prušánkách. Zbytečnou ze dvou důvodů. Prvním byla notně oslabená sestava, druhým pak naprosto zbytečná ztráta partie Franty Vašíčka. Doma s Dubňany se budou muset Veselané polepšit, aby si udrželi postavení v horní polovině tabulky. Na jejich současné 4. místo je totiž velký přetlak. Hosté z Dubňan budou muset dle slov jejich jedničky Marka Skočíka "zase kouzlit". A budou potřeba opravdu velké kouzla a čáry, aby to na domácí stačilo. Dubňany totiž neprožívají dvakrát povedenou sezonu a vlastně až díky výhře nad Hodonínem oživily svoje naděje na postup do play-off. V současné tabulce sice uzavírají skupinku honících psů (7. příčka), ale i z této pozice se dá lehce poskočit do bojů o postup. Stačí "maličkost" - vyhrát v neděli ve Veselí. Uvozovky jsou podstatné, neboť domácí nabrali v posledních kolech výbornou formu a i při porovnání soupisek budou jasnými favority. Samozřejmě i zde by se Jiskře hodila nejlépe remíza, ta ovšem ani jednomu týmu nic neřeší, takže se bude hrát nadoraz. Já osobně bych se přiklonil k výhře Veselí.

Kyjov B - Prušánky C

V tomto souboji půjde o vše pouze domácím. Hosté budou hrát už jenom "o čest" a není jisté, s jakou sestavou do Kyjova přijedou. Navíc Kyjov na Prušánky umí. V loňské sezoně si s nimi poradil doma v poměru 4:3, stejně tak i rok předtím. V případě, že domácí dodrží tento trend i v neděli, tak zůstanou mezi čtyřmi týmy postupujícími do play-off. Prušánky letos podávají velmi suverénní výkony, ale dle tradice doplácejí na horší docházku hráčů na zápasy. Nedá se očekávat, že by do Kyjova vezly to nejlepší, neboť si první příčku zajistily dlouho předem a boje ostatních týmů o "první čtyřku" jdou vlastně úplně mimo ně. Také proto bych spíše vsadil na výhru Kyjova.

Jak je vidno, tak pokud naši soupeři zvládnou své zápasy (a není to nic nemožného), čekají nás bohužel zase jenom boje v play-out. Možných kombinací je ovšem víc a až v neděli bude jasné, kdo se nakonec dokázal prodrat do prestižního play-off. Doufejme, že se k nám Caissa tentokrát otočí čelem. Ale spíše se bude lepší řídit heslem: "Počítej s horším, doufej v lepší"...

Autor: Pavel Solařík