Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 6. kolo OP I - zajíždíme do Vacenovic

Soutěž OP I se pomalu chýlí ke konci základní části a v posledních dvou kolech nás tedy čekají tuhé boje o umístění v první "čtyřce". Tu zatím okupují týmy z Prušánek, Veselí nad Moravou, Hodonína a náš tým, tedy Jiskra Strážnice. Tu ovšem v příštím kole čeká cesta do jámy lvové, tedy do neútulného sálu hospody U Letochů ve Vacenovicích. Jámou lvovou jsem tento sál nepojmenoval pro jeho značnou rozlehlost a špatné osvětlení, nýbrž proto, že v něm hrají své zápasy velmi silní šachisté místního týmu Kvasaco. Tento tým se objevil v soutěži OP I v sezoně 12/13 a prakticky se tímto ročníkem protloukal od porážky k porážce. Jediným, koho Vacenovice v té době dokázaly krom Ježova porazit, byla ovšem Jiskra Strážnice, a to hned dvakrát nejtěsnějším možným rozdílem 4:3. O rok později to už ze strany Vacenovic byla úplně jiná písnička! Z jejich týmu se stala štika soutěže, které se dostalo do spárů hodně soupeřů. Druhé místo po základní části budiž toho důkazem. V nadstavbové části (v play-off) už sice Kvasaco dvakrát ze tří zápasů prohrálo, přesto zakončilo sezonu s hlavou nahoře. V této sezoně si na Jiskře smlslo při výhře 5:2.  V letošním ročníku je pak tento tým (jak jsem již jednou psal) zatím pouze svým stínem. Nedůstojná 6. příčka v tabulce není odrazem dovedností jeho hráčů, nýbrž důsledkem jejich špatné docházky na jednotlivé zápasy. Jenže v neděli už půjde vážně do tuhého, proto by bylo bláhové myslet si, že kapitán Jirka Neduchal nepostaví to nejlepší, co na soupisce má. A že má z čeho vybírat! Matula, Londin, Kladňák, Šebesta, Nykl - to jsou šachové pojmy. Když přidáme fakt, že Jiskra s tímto soupeřem nezískala ještě ani bod, nedá se o ní hovořit jinak, než o outsiderovi tohoto střetnutí. Vacenovice na nás umí a v neděli jim už půjde téměř o všechno, neboť v posledním kole je v Hodoníně rovněž nečeká zrovna procházka růžovým sadem.

Jiskra má v zádech dvě výhry za sebou, z toho jednu na půdě favorita soutěže. To je ovšem vše. Její hlavní opory zatím neoplývají zrovna zářivou formou a situaci musí často zachraňovat zadáci. V nedělním zápase bude potřeba, aby se víc předvedli i hráči na předních šachovnicích. Klíčem bude zbytečně neprohrávat partie. Zda se nám toto předsevzetí podaří naplnit, to je otázka pro věštce z křišťálové koule, já si však dovolím tvrdit, že koncentrace a pevné nervy budou rozhodujícím faktorem tohoto zápasu. Na rozdíl od Vacenovic čeká náš tým v posledním kole přijatelnější soupeř, totiž tým Ježova. Ale spoléhat se na bodový zisk s tímto soupeřem a čekat, jak to celé nakonec dopadne, to by byl ze strany našeho týmu alibismus, který by mol vést také rovnou do pekel, rozumějte do zóny play-out. V neděli na nás tedy čeká přetěžký úkol, tedy bodovat ve Vacenovicích. Máme se určitě na co těšit!

Dalšími zápasy 6. kola jsou:

Prušánky C - Veselí nad Moravou C

To je bezesporu šlágr kola! Souboj prvního s druhým týmem tabulky musí být pastva pro oči. Oba soupeři disponují skvělými hráči, přičemž Veselanům se konečně daří nastupovat téměř v základní sestavě. Také domácí borci se jistě vytasí s velkou silou (otazník vidím na startem Vladana Předínského). O tom, kdo nakonec nakloní jazýček vah na svou stranu, nebo zda skončí zápas remízou, může rozhodovat každý půlbod. Osobně se přikláním k remíze, neboť si nedovolím tipovat vítěze tohoto jistě vyrovnaného souboje.

Dubňany - Hodonín B

Dubňany už také bijí na poplach. Ztráta tří bodů na poslední postupovou příčku do play-off sice není při vyrovnané soutěži nikterak markantní, ovšem v nadcházejícím kole je potřeba bodovat naplno! Pokud domácí nasadí své opory, není tento úkol pranic nemožný. Hodoňáci přijedou se stálou kostrou týmu a třeba i s Filipem Taptičem, kdo ví? Tak či onak budou muset roztočit své mozkové závity do nejvyšších obrátek, neboť v dubňanském sklepení se body dobře nedolují. Těžko tipovat vítěze, také tomuto zápasu by možná slušela remíza.

Ježov - Kyjov B

Asi jediný zápas 6. kola, který má jasného favorita. Kyjovští šachisté si pojedou do Ježova spravit chuť, neboť po posledním vystoupení ve Veselí jim zbyla pouze hořká pachuť. Pokud nasadí své tradiční hráče, nevidím jejich úspěch jako příliš vysoko položenou laťku, která by nešla zdolat. Ovšem pozor na kluky z Ježova, kolik týmů si už na jejich figurách spálilo prsty?! Zdá se totiž, že jim role outsidera naprosto vyhovuje. A ono se vlastně vždy lépe překvapuje, než plní očekávání. Uvidíme, jak to bude, já to vidím přesto na výhru hostí.

Autor: Pavel Solařík