Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 5. kolo OP I - doma přivítáme Dubňany

Vánoční svátky jsou pomalu za námi a sotva oslavíme příchod nového roku, tak abychom zase usedli zpátky za šachovnice. Hned první neděle v roce 2015 je totiž hracím dnem soutěže OP I. Strážnická Jiskra, která v posledním zápase senzačně zvítězila na půdě favorita soutěže z Prušánek, nyní vyzve v domácí klubovně hosty z Dubňan. Těm se také zatím sezona nedaří podle jejich představ, nicméně jejich poslední výhra nad Vacenovicemi dává jasně najevo, že se s tímto týmem stále musí počítat. Dubňany sází na své hráče, kteří již po několik let patří ke stálicím. Jména jako Skočík, Bělík, Konečný či Matušina jsou již nesmazatelně zapsány v paměti fanoušků šachu v okrese Hodonín. Ještě donedávna se v Dubňanech konal velmi dobře obsazený OPEN, kterého se většina domácích hráčů vzorně účastnila. Tento turnaj sice již patří minulosti, to však nic neubralo na výborné výkonnosti jejich hráčů. Dubňany nastupují téměř pokaždé v základní sestavě (anebo téměř v základní sestavě), výjimkou bylo pouze 3. kolo, kdy si jejich kapitán Míra Matušina dovolil nenasadit hned tři hráče ze základu a hned z toho byla pouze remíza s outsiderem z Ježova. Otazník visí nad startem Marka Skočíka. Necháme se překvapit, zda se mu bude chtít vážit cestu z Ostravy. Jak s ním tak bez něj budou však hosté velmi nepříjemným soupeřem a domácí tým nečeká nic lehkého.

Strážnické Jiskře proteklo už mnoho bodů mezi prsty a chce-li pomýšlet na svoji první účast mezi nejlepšími čtyřmi týmy (play-off), musí začít nutně bodovat. Ve vyrovnané soutěži není stále nic ztraceno, ale každé další zaváhání by mohlo znamenat nekompromisní vzdálení nadějí na boje s těmi nejlepšími. Sestava stále není hotová, ale asi nebude žádným překvapením, že domácí budou spoléhat na své stálice. S čím jiným by se totiž Jiskra mohla vytasit? Podle pohledu na soupisky by mělo jít znovu o velmi vyrovnaný souboj a hranice mezi úspěchem či neúspěchem bude znovu velmi tenká.

Dalšími zápasy 5. kola jsou:

Hodonín B - Prušánky C

Velmi pikantní souboj pro Petra Krolopa, tedy bytem Hodoňáka, který za místní klub odehrál několik povedených sezon. Před tou letošní však přestoupil právě do Podlužanu, v jehož barvách se nyní představí proti bývalým spoluhráčům. Ti se v posledním kole vytasili nečekanou výhrou v Kyjově. Dokonce poprvé v sezoně nastoupila jednička - Filip Taptič! O výsledku zápasu zřejmě rozhodne to, s jakou sestavou hosté do Hodonína dorazí. Pokud však postaví svůj standard, nečeká na domácí borce nic lehkého a já si dovolím tvrdit, že Prušánky budou mírným favoritem a těsně zvítězí.

Veselí nad Moravou C - Kyjov B

To bude velmi zajímavý a dle mého názoru i vyrovnaný boj. Oba týmy disponují velmi silnou soupiskou a v posledních kolech hrají v pohodě. Zatímco Kyjov sází především na svůj předek (respektive první tři šachovnice), Veselané mají soupisku přece jenom víc vyrovnanou. Pikantní souboj by se mohl hrát na první desce, kde by mělo dojít na partii Jan Skalka - Miroslav Zuablík. V loňské sezoně veselský mládežník svého zkušeného soupeře dokázal porazit, když údajně zahrál takticky skvěle vedenou partii. Také od 4. šachovnice níž by měli mít domácí mírnou převahu, proto bych se přiklonil spíše k jejich vítězství.

Vacenovice - Ježov

Domácí Kvasaco se zatím hodně trápí. Důvodem jsou časté problémy se sestavou. Nicméně v souboji s Ježovem si dovolim tvrdit, že domácí neponechají nic náhodě a přesvědčivě zvítězí. Kvalita je totiž jednoznačně na jejich straně a i kdyby nakrásně někdo chyběl, stále by se nemělo jednat o tak citelné oslabení, aby to na poslední tým soutěže nestačilo. Nevím, nevím, zda hosté přivezou do Vacenovic Jaroslava Vrtala, ale ani jeho přítomnost by ještě nemusela sama o sobě stačit na bodový zisk. Pokud domácím zápas sedne, tak vyhrají, tolik můj názor.

Autor: Pavel Solařík