Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 3. kolo nadstavbové části - doma přivítáme Veselí

V neděli 22. 3. 2015 bude ukončen právě probíhající ročník OP I, a to jejím 10. kolem, nebo chcete-li 3. kolem nadstavbové části. Jiskra Strážnice má před sebou obrovskou výzvu, čímž je možnost vítězství v soutěži. Naposled se titul přeborníka okresu slavil ve Strážnici v sezoně 2004/2005, když celou soutěž vyhrálo silné družstvo Strážnice pod Věží, Jiskra v tomto ročníku skončila paradoxně na poslední příčce. Tolik ovšem k historii. Současnost je taková, že Jiskra má vše ve svých rukou. Před posledním kolem drží na 1. místě tabulky dvoubodový náskok na druhé Prušánky. A co si budeme nalhávat, možnost zapsat se nesmazatelně do statistik coby přeborník okresu, je více než lákavá! V cestě ovšem bude stát těžký balvan, kterým je silné Veselí nad Moravou C. Dovolím si tvrdit, že pokud by Veselané více dbali na docházku hráčů, tak by to byli právě oni, kdo by nyní bojoval o první místo v soutěži. Tedy i osud nedělního klání ve Strážnici bude hodně záležet na tom, s jakou sestavou hosté na Jiskru vyrukují. Skvělou formu si drží Luboš Vičar a Michal Skalka (ještě letos neprohráli), výborně rovněž hraje kapitán Franta Vašíček, který dosud prohrál pouze jednou. Spolehlivé výkony podává jednička týmu (a starší z bratrů Skalkových) Jan. Velmi dobrou zprávou pro kapitána hostí je také forma jeho mladých pušek, tedy bratrů Horňákových. V základní části Jiskra ve Veselí remizovala, pravdou ovšem je, že pouze díky špatné týmové komunikaci. Pan Fanta se totiž snažil zlomit remízovou pozici za každou cenu ve svůj prospěch, což nás nakonec stálo toho pověstného půl bodu, který by Strážnici přinesl vítězství v zápase. Rovněž v neděli se dá očekávat velmi vyrovnaný souboj. Remíza by teoreticky mohla domácím stačit na udržení vedoucí příčky v soutěži, to ovšem pouze za předpokladu, že by měli lepší skóre, než Prušánky, na což by nebylo dobré spoléhat. Bodové počty tedy jasně velí Jiskře zvítězit, ovšem znovu opakuji, nebude to v neděli vůbec jednoduché.

Už nyní je jasné, že domácím bude chybět jeden hráč základní sestavy, otazník visí nad dalšími dvěma. Sestava se tradičně vykrystalizuje na konci týdne. Pozitivním zjištěním minulého kola je fakt, že se Jiskra může plně spolehnout i na své náhradníky. Uvidíme, kolik jich nakonec bude potřeba povolat. K bodovému zisku však povede pouze zodpovědný výkon celého týmu. Petr Krolop sice na svém blogu píše, že Strážnice určitě zvítězí, ovšem kolik takových promarněných mečbolů už sport pamatuje? A navíc se říká, že zajíci se počítají až po honu. Do zápasu s Veselím půjdeme s čistou hlavou a hlavně s tím, abychom mohli mít hlavu nahoře i na konci zápasu, ať už bude výsledek jakýkoliv.

Dalšími zápasy 3. kola nadstavbové části jsou:

SKUPINA PLA-OFF:

Prušánky C - Hodonín B

Borci z Prušánek musí zažívat hořké pocity. Ačkoliv byli celou sezonu suverénem soutěže, když ze sedmi zápasů šestkrát vyhráli a padli pouze doma s Jiskrou, tak před jejím posledním kolem nemají nic ve svých rukách. Rovněž druhá prohra se Strážnicí je totiž odsunula pouze do role statického pozorovatele, který může pouze doufat v zaváhání soupeře. Pravda, prvním krokem pro Prušánky je nutnost naplno bodovat doma s Hodonínem. Tento úkol se ovšem nejeví nikterak neřešitelným, a to vzhledem k tomu k výsledku prvního měření těchto dvou týmů (5:2 pro Prušánky). Za to, že suverén sezony nyní bodově ztrácí může především fakt, že se mu to tabulky PLAY-OFF nezapočetlo 12 bodů za výhry s Vacenovicemi, Kyjovem, Dubňany a Ježovem. Strážnice totiž s těmito soupeři získala pouze 6 bodů. To, že není PLAY-OFF spravedlivé, to se ví už dávno. A proto dodává každé soutěži takový náboj, neboť úspěchy ze základní části se (částečně) mažou a do PLAY-OFF se jde s čistým štítem. Prušánky tedy musí doma Hodonín porazit a poté budou čekat na zprávy z průběžně hraného zápasu ve Strážnici. Doufejme (sice trochu nesportovně), že je ty zprávy příliš nepotěší...

SKUPINA PLAY-OUT:

Kyjov B - Dubňany

V prvním kole základní části skončilo měření sil těchto soupeřů remízou. Vyjímala se především výhra Marka Skočíka nad Miroslavem Zubalíkem. Alfa a omega nedělní odvety bude to, v jakých sestavách oba soupeři nastoupí, respektive s jakou zodpovědností k poslednímu kolu přistoupí. Zatímco domácí budou zřejmě sbírat více bodů na předních deskách, pro hosty by mohla hovořit jejich zkušenost na "zadu". Ani bych se nedivil, kdyby se oba týmy opět rozešly smírně.

Ježov - Vacenovice

Ježov má své jisté. Naději na boj o lepší, než poslední příčku ztratil už dávno, teď se bude spíše jednat o to, dohrát soutěž se ctí. V základní části šachisté Ježova sahali ve Vacenovicích po bodech, ovšem po těsné prohře na ně nakonec nedosáhli. Uvidíme, s jakou sestavou Kvasaco do Ježova vyrazí. Pokud nechá některé své opory odpočívat, mohlo by se lehce stát, že domácí podruhé v sezoně budou bodovat. To je ovšem otázka na kapitána Jirku Neduchala. Ani jednomu týmu už vlastně o nic nejde, tudíž se dá těžko očekávat nějaké přehnané šperkování sestav na zápas. Role favorita ovšem stále náleží Vacenovicím.

Autor: PS