Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 2. kolo nadstavbové části OP I - čeká nás výjezd do Hodonína

V neděli 1. 3. 2015 pokračuje soutěž OP I svým 9. hracím kolem, které je zároveň 2. kolem nadstavbové části. Strážnické Jiskře se hned na její úvod podařil husarský kousek, když odvezla všechny body z horké půdy favorita a suveréna letošního ročníku, tedy z Prušánek. Také ve 2. kole Jiskru nečeká zrovna procházka růžovým sadem, nýbrž spíše chůze po žhavém uhlí. Zajíždí totiž na půdu Hodonína, respektive jeho "Béčka", které letos povstalo po zpackané loňské sezoně jako bájný Fénix z popela. Důkazem toho budiž postup mezi čtyři nejlepší týmy sezony, nutno podotknout, že v nabité konkurenci! Celek z okresního města prošel před sezonou několika změnami. Tou nejvýraznější je odchod spolehlivého Petra Krolopa do Prušánek a s tím spojená změna kapitána. Pomyslnou pásku si letos na ruku navlékl pan Schöndorf a jeho cílem bylo stabilizovat sestavu týmu tak, aby se na soupisce nevyskytovali rebelové jako Tomáš Prášek. Důraz měl být kladen rovněž na častější nasazování nadějných mladých hráčů. Což o to, Hodonín šel výkonnostně zpátky nahoru, ovšem problémy se sestavou přetrvávají. Jednička týmu - Filip Taptič - chybí častěji, než by bylo zdrávo, rovněž časté absence velezkušeného Vladimíra Janáse a Zdeňka Hasíka nejdou Hodonínu dvakrát k duhu. Ovšem jejich roli přebírají v sestavě nová jména. Nešlo přehlédnout raketový start Filipa Meindlschmida, rovněž Vladimír Misorin dokazuje, že se mu neúnavné studium teorie začíná vracet. Nově se za šachovnici rovněž vrátil Lubomír Řičica, který letos zatím neprohrál (stejně jako Ivan Kučera a již zmiňovaný Vlady Janás). S Hodonínem jsme se utkali hned v prvním kole základní části a bylo to pořádné drama. Celkovou remízu tenkrát zachraňoval svým pěkným vítězstvím na první šachovnici Jaroslav Horák. Také v neděli bude těžké hádat favorita, dovolím si však tvrdit, že výsledek zápasu bude opět velmi těsný, ne-li vyrovnaný.

Jiskra totiž opět nebude v Hodoníně kompletní. Absence minimálně jednoho hráče ze základu je jistá, otazník visí ještě nad dalšími. Tudíž žádný důvod k přehnanému optimismu. Také forma jejích hráčů není dvakrát oslnivá (úbytek pravidelných tréninků se začíná projevovat čím dál tím víc). Ačkoliv budou šachisté Strážnice do zápasu vstupovat z pozice prvního týmu tabulky, bude velmi obtížné tuto uhájit. V Hodoníně se totiž dlouhodobě hrají kvalitní šachy. Jak již ovšem bylo řečeno v minulosti - předsezónní cíl Jiskry byl splněn a teď si zápasy můžeme užívat. Tak si pojedeme i do Hodonína s chutí zahrát a výsledek zápasu ponecháme osudu.

Dalšími zápasy 2. kola nadstavbové části jsou:

SKUPINA PLAY-OFF:

Veselí nad Moravou C - Prušánky C

Veselané už byli v základní části opravdu malý krůček od toho, aby obrali vedoucí tým soutěže o body. Tehdy i v notně kombinované sestavě padli v Prušánkách těsně 3:4, to když Franta Vašíček hrubě chyboval v partii s Františkem Dryšlem. Dovolím si tedy tvrdit, že pokud domácí nasadí co nejvíc hráčů základní sestavy, můžou být Prušánkám více než vyrovnaným soupeřem. Podlužan jistě nepřiveze do Veselí žádnou slabotu, ovšem trend letošní sezony je takový, že vždy nějaký ten hráčů ze základu chybí. Určitě půjde o velmi zajímavý a "koukatelný" zápas a já osobně jsem zvědavý na jeho výsledek a také nějaké partie (tímto házím Petru Krolopovi rukavici, aby jich znovu co možná nejvíc nafotil a zpracoval). Vítěze si nedovolím tipovat.

SKUPINA PLAY-OUT:

Vacenovice - Kyjov B

Vacenovicím se vstup do PLAY-OUT vydařil, když ve vyrovnané bitvě nakonec dokázaly udolat silné Dubňany a vrátit jim tak porážku ze základní části. Nicméně proti nim v neděli zasednou za šachovnice borci z Kyjova, kteří Kvasaco doslova vypráskali v základní části výsledkem 5,5 : 1,5. Kyjov si v úvodním kole nadstavby splnil povinnost, když doma porazil Ježov, a to i pouze v šesti hráčích. Ano, bude znovu hodně záležet na tom, koho se podaří domácímu kapitánovi nahnat za stoly, to bude alfa a omega případného úspěchu domácích. Ti v loňském ročníku dokázali doma Kyjov porazit 5:2, tudíž žádný komplex z toho soupeře nepřichází v úvahu. Nastoupí-li Kvasaco silné, bude jistě sahat po bodech, v opačném případě se dá čekat spokojený úsměv na rtech hostujících hráčů.

Dubňany - Ježov

A perlička na konec. Dubňany jsou jediným týmem, který dokázal v této sezoně ztratit body s Ježovem (domácí remíza 3,5 : 3,5). Bylo to citelná ztráta, která vedla nakonec k neúčasti mezi první čtyřkou. Proto se dá čekat, že si dají domácí tentokrát se sestavou záležet (při oné remíze chyběla dvojka a trojka soupisky - Bělík, Drgáč). Také kapitán Ježova - Petr Doležal - je jako pokerový hráč, neboť dokáže svým nasazováním na jednotlivé zápasy dokonale mást soupeře. Dá se říct - co zápas, to originální sestava. Hosté budou mít v záloze opět Jaroslava Vrtala a určitě zase nebudou bez šancí. Ale role favorita náleží Dubňanům, o tom není pochyb.

Autor: Pavel Solařík