Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se 1. kolo nadstavbové části OP I - opět zajíždíme do Prušánek

"Do stejné řeky nevstoupíš", tak toto pořekadlo se příští neděli pokusí šachisté Jiskry Strážnice prolomit. Hned 1. kolo nadstavbové části OP I proti sobě totiž svede dva nejsilnější týmy celé soutěže, tedy alespoň podle průměrného ELO koeficientu. Domácí Podlužan bude do zápasu vstupovat z pozice suveréna letošní sezony, který ovládl základní část, v níž ze sedmi zápasů dokázal šestkrát zvítězit. Jenomže právě ta jedna jediná prohra přišla s týmem Strážnice, o to větší náboj bude nedělní utkání mít. Pravdou je, že nám to domácí v základní části hodně ulehčili tím, že nenasadili hned tři hráče základní sestavy, z toho dokonce dvojku a trojku soupisky (Jana Kocába a Vladana Předínského). Nakolik se kapitán František Dryšl tentokrát se sestavou polepší, je otázka pro věštce, neboť se v Prušánkách již stalo místním folklorem, že sestava týmu se mění zápas od zápasu. Pravdou ovšem je, že ze všech tří týmů Podlužanu nastupuje paradoxně nejníže hrající Céčko v nejstabilnější sestavě. Vladanu Předínskému chybí ještě jeden start, aby splnil povinnost odehrát dvě utkání za sezonu a podle slov Radka Dryšla si Prušánky tohoto silného hráče šetřily právě na PLAY-OFF. Nastoupí-li proti Strážnici, bude pro hosty tentokrát cesta k případným bodům hodně trnitá. Podlužan bude v neděli jasným a vysokým favoritem, ale znovu opakuji, že jeho pozice favorita bude hodně záležet na docházce jeho hráčů na zápas.

Hráči Jiskry napotřetí dokázali konečně proklouznout do bojů o postup, nutno podotknout, že s notně odřenýma ušima a s velkou dávkou štěstí. Postup totiž neměli ve svých rukou, ale pomohly jim výsledky konkurentů. Nyní si můžeme užít atraktivní zápasy v PLAY-OFF a hrát bez zbytečných nervů a tlaku. Předsezónní cíl byl splněn a vše ostatní už je tak nějak navíc. Do Prušánek sice odjíždíme z pozice outsidera, ta však našemu týmu vždy seděla víc, než když se ví, že bychom měli vyhrát. Ať už zápas dopadne jakkoliv, dá se očekávat, že bude mít slušnou úroveň.

Dalšími zápasy 1. nadstavbového kola jsou:

SKUPINA PLAY-OFF:

Veselí nad Moravou C - Hodonín B

Hodoňákům se v posledním kole podařil husarský kousek, když postoupili do PLAY-OFF na úkor favorizovaných Vacenovic. Tým, který předloni celou soutěž vyhrál, si prožil v minulé sezoně tvrdý pád. A právě ten většinou předchází dalšímu vzestupu. Hodonín v letošním ročníku znovu naznačil, že se s ním musí počítat. I přes trable se sestavou (rebelující Filip Taptič a časté absence Vladimíra Janáse) se dokázal prodrat mezi nejlepší čtyři. Jeho příští soupeř však prochází také vzestupem formy. Ve Veselí se vlastně všeobecně poslední dobou hrají šachy na velmi slušné úrovni. Přihlédneme-li k faktu, že si má ještě vybírat dva starty silný Eduard Šafář, psaný až na 7. šachovnici, nevěstí to pro soupeře Veselanů nic dobrého. V základní části se Hodonín s Veselím rozešli smírně, ovšem tentokrát bych se víc přiklonil k výhře domácích.

SKUPINA PLAY-OUT:

Kyjov B - Ježov

Znovu se zdá, že v zápase těchto dvou soupeřů nebude co řešit. Ovšem šachisté z Ježova prochází v posledních kolech vzestupem formy, když v posledních třech odehraných zápasech padli vždy těsně 3:4, a to s výrazně silnějšími soupeři! Jedním z těchto zápasů byl i ten s Kyjovem. Pokud se hostům podaří nasadit co nejvíce hráčů základní sestavy, není jejich případný bodový zisk na kyjovské sokolovně ničím nemožným. Od domácích se dá očekávat standardní sestava. Vlastně je velkým překvapením, že s tak silnými hráči nakonec "neudělali" PLAY-OFF. Chleba se lámal v zápasech s favority (Veselí nad Moravou, Prušánky), které borci z Kyjova oba prohráli. Nicméně poslední dobou se začíná v jejich sestavě znovu objevovat silný Josef Doxanský a rovněž Libor Machala má ještě povinnost alespoň jedenkrát nastoupit. Proto stále zůstávají domácí favority utkání. Ale vlastně kdo ví?

Vacenovice - Dubňany

V základní části skončilo utkání těchto soupeřů výhrou Dubňan a dlouze se diskutovalo o průběhu partie Matušina - Macek. Tudíž o náboj jejich nedělního střetnutí je postaráno. Oba týmy prošly smolnou sezonou, kdy hrály hrubě pod úrovní svých možností. Ani mocný finiš v posledních kolech základní části již nestačil na účast v bojích o postup. Nicméně jak znám protagonisty tohoto měření sil, určitě nepůjde o žádné kamarádské hraní šachů. Oba týmy budou jistě chtít zvítězit a spravit si tak náladu po slabé základní části. Hosté přivezou nejlepší "jedničku" soutěže - Marka Skočíka (v základní části zisk 4,5 bodu z pěti partií, tedy 90 % úspěšnost!!), otázkou bude, čím zakontrují domácí. Dle slov Martina Macka na jejich webu jim již stejně o nic nejde, tudíž se nedá očekávat nějaká honba za co nejsilnější sestavou. Ale ambice ve Vacenovicích byly vždy vysoké. A právě proto je těžké hádat výsledek tohoto zápasu, který může být opravu jakýkoliv. 

Autor: Pavel Solařík