Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. kolo OP I : Vacenovice - Jiskra Strážnice 4 : 3

Vacenovice   Jiskra Strážnice
Kladňák Martin 1946 1 - 0 1991 Kubiš Ivan
Matula Roman 1860 1 - 0 1998 Šafařík Vojtěch
Londin Martin 1931 0 - 1 1869 Horák Jaroslav
Neduchal Jiří 1761 1/2 - 1/2 1800 Solařík Pavel
Šebesta Josef 1810 1/2 - 1/2 1769 Fanta Jiří
Nykl Radomír 1694 1 - 0 1888 Svoboda Zdeněk
Křížka Václav 1507 0 - 1 1563 Múčka Miroslav
  4 : 3  

20150118_091138.jpg
První tři šachovnice a pózující Roman Matula.

20150118_091009.jpg
Naopak pozdější hrdina domácích - pan Nykl neměl v plánu pózovat a spíše sledoval dění na vedlejší šachovnici.

20150118_091025.jpg
Kapitán hostí dnes svého soupeře pěkně přehrál a zaslouženě zvítězil.

20150118_091039.jpg
S Jirkou jsem už dvakrát prohrál a vždy jsem se porazil sám. Dnes jsme oba nevyužili chyb soupeře a proto zaslouženě remizovali.

20150118_102538.jpg
V této pozici se Jirka bál vpádu mojí dámy na b5, já jsem však tento tah neviděl.

20150118_091146.jpg
Mladý Martin Kladňák přenesl své zkušenosti z dorostenecké ligy i do OP I a pana Kubiše pěkně přehrál.

20150118_130441.jpg
A tady se chýlí ke konci partie na šesté šachovnici, kde R. Nykl zapíše rozhodující bod pro domácí. Když se to dověděl Martin Londin, přestal bojovat v beznadějné pozici a vzdal se panu Horákovi (na fotce vzadu).

Strážnická Jiskra dnes znovu porušila staré pořekadlo "Do stejné řeky nevstoupíš" a potřetí ze čtyř vzájemných zápasů podlehla Vacenovicím těsně 3:4. To znamená, že ani v jednom ze čtyř vzájemných měření sil náš tým nedokázal získat body a z Kvasaca se tak pomalu stává komplex Kvasaco. Přitom sestava našeho týmu byla skvělá! Poprvé v sezoně jsme nasadili na zápas základní sestavu. Jenže domácí odpověděli stejnou mincí. Chyběl sice mladý Lukáš Macek, toho však na sedmé desce nahradil dobře hrající Václav Křížka, tudíž se o nějakém oslabení nedá hovořit. Sestavy obou týmů tedy dávaly tušit dramatické a vyrovnané utkání. A taky dobré šachy! Průběh dnešního klání tyto prognózy naplnil. Jako první skončily ve stejnou dobu partie na čtvrté, respektive páté šachovnici, kde byly podepsány remízy. Když pak pěkně zvítězil hostující Miroslav Múčka (7), začalo se hráčům Jiskry přeci jenom lépe dýchat. Pan Horák se dostal na třetí desce do lepší pozice, kdy jeho soupeř stál značně pasívně. Když pak hostující borec využil chyby svého soupeře a získal figuru, bylo jasné, že ze zbývajících tří partií nám stačí "půlka" k celkové remíze. Jenže tam se děly věci! Jako první kapituloval Ivan Kubiš, který v souboji týmových jedniček neustál Španělku svého soupeře a pozice se mu postupem času rozpadla pod rukama. Vojta Šafařík (2) zahrál nepřesně již v zahájení a od té chvíle jenom šlapal vodu. Energicky hrající Roman Matula toho využil a překvapivě zvítězil. Přitom jsem si říkal, že Sicilku Vojta umí výborně a že tam máme minimálně půl bodu. Zmýlená neplatí.. Také Zdeněk Svoboda hrál bílými s ELOvě slabším soupeřem (a dovolím si říct remízovým králem) - Radomírem Nyklem. Pan Svoboda si mi v průběhu partie několikrát stěžoval na enormní hluk z vedlejší hospody a že se nemůže soustředit. Já jsem na tyto podmínky z Kněždubu zvyklý, ale je pravda, že hluk tam byl pořádný. Pan Svoboda ve Slovanské hře spíše vyčkával, až ztratil pěšce. Následnou sekvencí nepřesných tahů v oboustranné časové tísni pak dovolil svému soupeři, aby si postouplého pěšce pokryl a následně kapituloval. Pan Nykl tím stvrdil důležitou výhru pro domácí Vacenovice, které považovaly dnešní utkání za zápas roku. Domácí touto výhrou oživili své naděje na umístění v první "čtyřce" po základní části, zato Jiskra bude muset nutně porazit v příštím kole Ježov a doufat v kladný vývoj v ostatních zápasech.

Pojďme se více zaměřit na jednotlivé partie:

Na 1. šachovnici čelil náš Ivan Kubiš dravému mládí v podání Martina Kladňáka. Ten sehrál partii velmi energicky a útočně. Svojí aktivní hrou vynutil postupné oslabování pozice soupeře a disharmonii jeho figur, čehož poté nekompromisně využil k zisku celého bodu. Přehrát partii Kladňák - Kubiš

2. šachovnice přinesla souboj našeho Vojty Šafaříka s Romanem Matulou. Hrála se Sicilská obrana (Paulsenova varianta), kterou mají ve svém repertoáru oba hráči a oba ji víceméně ovládají. Proto bylo pro mě překvapením, že náš borec prohrál. Ale stane se. Vojta dle svých slov zahrál nepřesně už v zahájení a nevýhodu si přenesl i do střední hry, v níž se choval jeho soupeř jako ryba ve vodě a zaslouženě si připsal vítězství. Přehrát partii Šafařík - Matula

Na 3. šachovnici se opakoval souboj z loňské sezony mezi domácím Martinem Londinem a naším Jaroslavem Horákem. Loni pan Horák hladce prohrál. Dnes namísto Francouzské obrany zvolil obranu Sicilskou a byla to správná volba. Pan Horák se nechal slyšet, že kdyby zase prohrál, tak se na šachy už nejspíše vykašle. I přesto, že to bylo míněno v nadsázce, tak jsem rád, že se mu dnešní partie povedla a znovu ukázal svůj obrovský potenciál. Naopak zkušený Martin Londin zahrál partii pasívně a po chybě ve středí hře ztratil figuru. Zbytek partie už tahal víceméně z povinnosti a jakmile se dověděl, že jeho týmu už vítězství neunikne, okamžitě kapituloval. Přehrát partii Londin - Horák

Na 4. šachovnici si dali dostaveníčko další staří známí, tedy Pavel Solařík a Jirka Neduchal. Oba předchozí vzájemné souboje vyzněly lépe pro Jirku, a tak bylo potřeba se na něho připravit. Rozhodl jsem se, že zahájím partii pro sebe atypicky tahem 1. e4 a připravil si jednu z variant Caro-Kannovy obrany, stejně tak jsem se i podíval, jak Jirka prohrál minulý týden s Francouzskou obranou v Jundrově (viz ODKAZ). Jirka si netroufnul pustit se do mně dobře známé Caro-Kannovy obrany, a tak jsem víceméně kopíroval jeho partii z Jundrova. To můj soupeř dobře věděl, proto rychle zahrál změnu. Nejdříve Jirka mohl způsobit jisté komplikace šachem dámou přes h4, ale nakonec by z toho nic nebylo. Zato já jsem měl v záloze nepříjemný tah 17. Db5, kterého se můj soupeř obával. Já jsem ovšem následoval svůj plán, kterým byl boj o volný sloupec, a tento tah jsem vůbec neviděl. Přehrát partii Solařík - Neduchal

Také na 5. šachovnici se opakoval loňský souboj. Tentokrát však zahrál pan Šebesta partii víc opatrně. I přes větší prostorovou převahu hostujícího hráče nebylo vidět žádné konkrétní cestičky k výhře, a tak se oba zkušení matadoři dohodli na remíze. Přehrát partii Šebesta - Fanta

Na 6. šachovnici se potkali Zdeněk Svoboda a Radomír Nykl. Ten už v minulém kole pěkně "zavěsil" černými v partii s Jiřím Tomkem z Ježova a tentokrát dokázal zaskočit našeho borce. Ten si stěžoval na velký hluk z vedlejší hospody a nemožnost se soustředit, bohužel jenom mně a stejně by s tím nešlo nic udělat. Horší koncentrace našeho borce vedla ke ztrátě pěšce a následným několika nepřesnostem. Ty byly způsobeny oboustrannou časovou tísní, z níž však lépe "vybruslil" pan Nykl a získal pro svůj tým rozhodující bod. Přehrát partii Svoboda - Nykl

Pouze na 7. šachovnici nehrál hráč ze základní sestavy. Byl jím domácí Václav Křížka, který je prvním náhradníkem na soupisce Kvasaca. Dle slov Martina Macka nemá jeho syn v posledních dnech příliš myšlenek na šachy, a tak ani dnes nenastoupil. Domácí to však měli dobře vymyšlené, neboť pan Křížka držel až dodnes stoprocentní zápasovou bilanci, tedy zisk tří bodů ze tří partií. Jenže dnes tvrdě narazil v partii s naším kapitánem - Miroslavem Múčkou. Ten vypustil ze své stáje dva divoké koně, kteří způsobily v táboře bílého velké zděšení a přinutili vůdce bílých figur k několika nepřesným tahům. Dílo zkázy pak dokonala těžká jízda černých věží a i přesto, že v závěru náš hráč přehlédl efektní kombinaci, nebylo už stejně bílému pomoci. Škoda jen, že tato pěkná výhra (stejně jako pěkné vítězství pana Horáka) nakonec nevedly k zisku bodů pro tým. Přehrát partii Křížka - Múčka

Rovněž na blogu Vacenovic je k přečtení reportáž z dnešního utkání, viz ODKAZ.

Zde jsou ostatní výsledky 6. kola:

Prušánky C - Veselí nad Moravou C 4:3 Petr Krolop přináší tradiční report z tohoto zápasu na svém blogu, viz ODKAZ.

Dubňany - Hodonín B 4,5 : 2,5

Ježov - Kyjov B 3:4

Jednotlivým zápasům se budu blíže věnovat v pondělních ozvěnách.

Autor: Pavel Solařík