Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. kolo OP I : Prušánky C - Jiskra Strážnice 3 : 4

Prušánky C   Jiskra Strážnice
Mayer Josef 2057 1/2 - 1/2 1991 Kubiš Ivan
Dryšl Radek 1877 1/2 - 1/2 1998 Šafařík Vojtěch
Krolop Petr 1837 1 - 0 1869 Horák Jaroslav
Dryšl František 1656 1/2 - 1/2 1800 Solařík Pavel
Šimek Radek 1655 0 - 1 1888 Svoboda Zdeněk
Schottl František 1617 1/2 - 1/2 1563 Múčka Miroslav
Dryšl Kamil 1512 0 - 1 1395 Jurásek Ondřej
  3 : 4  

20141207_090609.jpg
Zápas právě začal. Pohled od 3. šachovnice.

20141207_090620.jpg
A tady od 7. šachovnice.

20141207_090634.jpg
První tři šachovnice hostů, světe div se i s Ivanem Kubišem!

20141207_090805.jpg
Oslabený "předek" domácích.

20141207_090644.jpg
A poslední tři (dnes veleúspěšné) šachovnice hostů.

20141207_090735.jpg
A jejich soupeři.

2014-12-07_17.03.37.jpg
Já jsem měl dnes opravdu nad čím přemýšlet.

20141207_113656.jpg
Pohled na dva hrdiny hostí - v popředí sedícího Ondru Juráska a v pozadí stojícího Zdeňka Svobodu. Oba dnes vyhráli a podíleli se velkou měrou na úspěchu celého týmu.

20141207_093830.jpg
Partie na 2. šachovnici netrvala dlouho. Šafařík - Dryšl Radek - remíza.

20141207_124844.jpg
Petr Krolop dnes složil reparát za zpackanou loňskou partii s panem Horákem.

20141207_130258.jpg
Nejdéle hraná partie na 1. desce mezi Josefem Mayerem a Ivanem Kubišem brzy skončí remízou.

Na zápas v Prušánkách jsem měl v plánu zařadit do sestavy jak Ivana Kubiše (což se nakonec podařilo), tak Gabriela Halu, který však z rodinných důvodů nemohl nastoupit. Když se dlouho dopředu omluvil i pan Fanta, nebyl důvod k optimismu. Petr Krolop mě sice podezírá, že jsem schválně a záměrně pasoval náš tým do role jasných outsiderů, ale kdo mohl vědět, že domácí nenasadí Jana Kocába, ani Vladana Předínského. Navíc v záloze (tedy mezi náhradníky) číhá silný Robert König! Asi to domácí nepojali zdaleka tak prestižně, jako my. Nám se tedy podařilo vyrazit v základní sestavě, tedy až na pana Fantu, jehož nahradil vysoce produktivní Ondra Jurásek. Po třech rychlých remízách (2., 4. a 6. šachovnice) naklonily misky vah na naši stranu výhry Zdeňka Svobody a Ondry Juráska. Za domácí však snížil Petr Krolop, který dokázal zlomit houževnatý odpor pana Horáka, a tak se rozhodovalo na 1. šachovnici, zda se nám podaří poprvé v sezoně zvítězit, anebo  skončí zápas remízou. To by však musel pan Mayer porazit Ivana Kubiše, což se mu zaplaťpánbůh nakonec nepovedlo, a tak Jiskra slaví první zisk tří bodů v sezoně, nota bene nad vedoucím týmem soutěže!

Pojďme po stopách jednotlivých partií:

Jak již bylo řečeno, tak partie na 1. šachovnici se hrála ze všech nejdéle. Potkali se na ní staří známí Josef Mayer s Ivanem Kubišem. Jejich partie v loňské sezoně skončila odevzdáním figury zadarmo ze strany pana Kubiše, a ten se proto dnes snažil všemožně partii vyhrát. To se mu sice nakonec nepodařilo, ale i remíza znamenala v konečném účtování výhru celého týmu. Přehrát partii Mayer - Kubiš

Na 2. šachovnici se dnes uskutečnil souboj Vojty Šafaříka s Radkem Dryšlem. Ten má velmi dobře propracovanou Caro-Kannovu obranu, se kterou dnes dokázal ukočírovat tradiční útočný temperament našeho borce a partie dospěla v rovné pozici k remíze. Přehrát partii Šafařík - Dryšl Radek

Na 3. šachovnici se utkali v odvetě Petr Krolop s Jaroslavem Horákem. Zatímco v 1. kole loňské sezony Petr ještě v barvách Hodonína sehrál partii naivně a brzy prohrál, dnes dokázal najít recept na zkušeného soupeře agresivní, útočnou hrou. Náš borec měl pozici značně rozbitou a i přesto, že neustále hledal co nejlepší obranu, dokázal se z tlaku vymanit pouze za cenu ztráty několika pěšců, což se v koncovce ukázalo jako rozhodující. Co bylo panu Horákovi platné, že měl kvalitu navíc, když se soupeřovi pěšáci rozběhli zběsile do dámy? Pan Horák si po partii sypal popel na hlavu, ale i takové partie se přihodí a není potřeba z toho dělat tragédii. Já jsem přesvědčený, že jeho chvíle ještě přijdou a nic se nemění na tom, že je pro náš tým stále velmi platným hráčem! Přehrát partii Krolop - Horák

Na 4. šachovnici jsem očekával za soupeře Petra Krolopa. Ten se nechal slyšet, že když se v sobotu dověděl, že nenastoupí pan Kocáb, tak se chystal na souboj se mnou, respektive na mého Caro-Kanna, který ho vůbec nebaví. Já jsem naopak očekával náš souboj s opačnými barvami (tedy já bílými), ale nakonec jsem se u šachovnice sešel s panem Dryšlem. Ten se nikterak netajil plány partii odremizovat, čemuž podřídil svoji strategii výměny všech možných figur. Dle pana Kubiše nám zůstali propletení pěšci jako při dámě (smích) a tak pan Dryšl remízy nakonec opravdu docílil. Já dnes nemůžu být se svým výkonem ani trochu spokojený, ale nakonec ta moje "půlka" vedla k celkové výhře, tak čert to vem! Přehrát partii Solařík - Dryšl František

5. šachovnice dnes přinesla bezesporu nejhezčí partii dne. Černými kameny hrající Zdeněk Svoboda dokázal využít razantním nástupem "E" pěšce toho, že jeho soupeř neudělal rochadu a "chytil" jeho krále uprostřed šachovnice. Sérií velmi silných tahů nutil soupeře k vynuceným odpovědím a sám neustále zesiloval svoji pozici, až nakonec přiměl Radka Šimka kapitulovat. Dosáhl tak nejen velmi pěkného, ale hlavně důležitého vítězství! Přehrát partii Šimek - Svoboda

Přiznám se, že jsem měl obavy o osud partie na 6. šachovnici. Domácí Franta Schottl totiž zatím hraje ve velké pohodě, zatímco náš Mira Múčka se ne a ne chytit. Dnešní partii však sehrál opatrně, udržel na uzdě svoje choutky o zaskočení soupeře nepředvídatelnými tahy a partii v pohodě odremizoval. Snad mu tento částečný úspěch pomůže se konečně herně chytit a začít přispívat týmu ziskem důležitých bodů! Přehrát partii Múčka - Schottl

Na 7. šachovnici se v barvách Jiskry představil znovu Ondra Jurásek. Ten zasedl ke své letošní páté partii, z nichž čtyři hrál černými kameny a všechny čtyři vyhrál (myslím tím i partie za Kněždub v OP II)! Škoda jeho nešťastné partie v minulém kole proti Kyjovu. Ondru jsem po obhlídce hrací místnosti "potěšil" již v 8. tahu větou: "Musíš vyhrát, vypadá to, že tvoje partie to dnes rozhodne". Sám se teď divím, jakým jsem byl prorokem! Jeho soupeřem byl Kamil Dryšl, který uzavíral pokolení Dryšlových v tomto zápase. Byl na něm však znát dlouhý herní výpadek, což se projevilo na mnoha chybách, které v partii udělal. Také náš hráč se nevyhnul několika chybám, ale nakonec byl přece jenom spokojenější a znovu dokázal, že je objevem letošní sezony pro strážnickou Jiskru! Přehrát partii Dryšl Kamil - Jurásek

Dnešnímu utkání se věnuje na svém blogu rovněž Petr Krolop, viz ODKAZ

Zde jsou ostatní výsledky 4. kola:

Dubňany - Vacenovice 4:3 Na webu Vacenovic bude k přečtení (tentokrát asi strohá) reportáž od Martina Macka, viz ODKAZ

Kyjov B - Hodonín B 3:4

Ježov - Veselí nad Moravou C 1,5 : 5,5

Již tradičně se k jednotlivým zápasům vrátím v pondělních ozvěnách.

Autor: Pavel Solařík