Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 9. kola soutěže OP I (2. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT)

V neděli 16. 3. 2014 proběhlo 9. hrací kolo soutěže OP I, které bylo zároveň 2. kolem vyřazovacích bojů ve skupinách o postup a o udržení. Toto kolo přineslo řadu překvapivých výsledků. Nejdřív ovšem pohled na tabulky:

TABULKA PLAY-OFF:

tab.jpg

TABULKA PLAY-OUT:

tab-2.jpg

9. kolo (2. kolo nadstavbové části):

PLAY-OUT:

Jiskra Strážnice - Sokol Kyjov B 4 : 3

Přiznám se, že jsem měl z Kyjova obavy. Je to tým, který dokáže porazit kohokoliv a navíc jsem větřil nasazení Pavla Strmisky. Ten měl opravdu na zápas jet, ale provedl Laďovi Šmídovi to samé, co nám Ivan Kubiš. Bez jakékoliv zprávy se na sraz před zápasem nedostavil. Kapitán Kyjova měl však dost času na to, aby sehnal náhradu. Přestože byl tedy Kyjov oslaben o Pavla Strmisku, přivezl na prvních čtyřech šachovnicích značnou sílu. Nám se však podařilo ji výborně eliminovat, když jsme prvním čtyřem hráčům Kyjova povolili pouze dvě "půlky". Mohlo to být pro nás horší, ale mně se podařilo vyklouznout Liboru Ledvinovi. Na druhou stranu se to samé podařilo Laďovi Šmídovi v partii s našim Jaroslavem Horákem. Zápas se hrál zprvu v příjemné atmosféře, kterou hráči navíc udržovali občasnou vtipnou hláškou (především pan Pařízek v dresu Budchess), ovšem s postupem času, jak se pozice přiostřovaly, začala atmosféra houstnout a vtípků ubývalo. Výhry nad Kyjovem si cením a jsem za ni rád. Jen škoda, že naše forma graduje až v bojích o udržení. Za 14 dnů zakončíme sezonu na horké půdě v Hodoníně a já doufám, že se nám podaří navázat na dobré výkony i tam.

Ježov - Hodonín B 3,5 : 3,5

Před zápasem jsem pasoval hosty za jasného vítěze, ovšem právě proto jsou šachy tak krásnou hru, protože v nich není nikdy nic dáno předem. Domácí Ježov znovu ukázal, že i bez zvučných jmen ve své sestavě dokáže trápit papírově silnější soupeře. Remíza v Dubňanech v základní části byla takovou první vlaštovkou, nyní si ježovští vyšlápli také na silné Hodoňáky. To platí hlavně pro zadní desky, kde domácí Jan Kořínek a Petr Netopil (pro mě trochu překvapivě) naplno bodovali v partiích s Kamilem Štěpanovským a Ivanem Rožkem. Naopak za hosty zahrál tradičně dobře kapitán Petr Krolop, který pěkně přehrál Petra Doležala (viz PARTIE) a rovněž Filip Taptič, ten měl však proti sobě značně slabšího soupeře v podobě Zdeňka Kašpárka. Výsledek tohoto zápasu způsobil, že strážnická Jiskra je již jistým vítězem skupiny PLAY-OUT. Pro nás je to ale takové pyrrhovo vítězství. Ještě jednou připomínám ODKAZ na reportáž ze zápasu Ježova s Hodonínem B. Za 2. kolem natstavbové části se na svém blogu ohlíží rovněž Petr Krolop - viz ODKAZ.

PLAY-OFF:

Dubňany - Vacenovice 3 : 4

Hosté přivezli do Dubňan to nejlepší, co měli, to znamená poprvé v sezoně základní sestavu. Za domácí chyběl ranař z první desky Marek Skočík, a tak se čekalo hladké a přesvědčivé vítězství hráčů Kvasaca. Jejich plány však narušili Miroslav Matušina s Pavlem Holomkem, kteří získali pro domácí tým dva celé body. A tak se musely činit přední desky. Zatímco Roman Matula jen remizoval (i přesto, že měl pěšce míň), tak jmenovci Martin Kladňák a Londin svorně zavěsili v partiích s Luborem Drgáčem a Pavlem Konečným. Důležitý bod přidal rovněž Jirka Neduchal, který si bílými poradil s Petrem Galuškou. Přesto, že hosté vyhráli, krčí se až na 4. příčce tabulky play-offu, neboť mají jak s Veselím, tak s Prušánkami horší bilanci a výhry nad týmy Kyjova, Strážnice a Ježova se jim nezapočítaly. To znamená, že Vacenovice už nemohou pomýšlet na vítězství v soutěži OP I, o které se v posledním kole porvou Prušánky, Dubňany a Veselí. Nejlepší výchozí pozici mají Prušánky. Ještě jednou připomínám, že reportáž ze zápasu Vacenovic v Dubňanech je na webu Kvasaca - viz ODKAZ

Veselí nad Moravou C - Prušánky C 5 : 2

Další velmi překvapivý výsledek. Zatímco v základní části se z těsné výhry radovali borci z Podluží, tak v bojích o postup si na horké veselské půdě spálili prsty. Veselané nasadili to nejlepší, co mají k dispozici, což se nedá říct o hostech. Těm znovu chyběl Vladan Předínský a nenastoupil ani další "zabiják" Miroslav Cupal. I přesto měl tým Františka Dryšla na prvních čtyřech šachovnicích docela údernou formaci, která však překvapivě poztrácela dost bodů. Prohru Radka Dryšla s Milanem Vítkem bych zrovna dvakrát netipoval. Naopak to, že Radek Šimek nebude stačit na Frantu Vašíčka, který má letos formu jako řemen, se čekat dalo. Když pak ještě mladý Michal Skalka přepatnáctil kapitána hostí - Františka Dryšla - bylo vymalováno. Čestnou (a tak trochu očekávanou) výhru hostí si připsal na první desce Josef Mayer, který už podruhé v sezoně přehrál Jana Skalku. Jejich první partie z 1. kola OP I je k přehrání ZDE. Ta včerejší znovu ZDE k přehrání, tedy na blogu Petra Krolopa, kde napsal pan Mayer také pár slov jak k jejímu průbehu, tak k průběhu celého zápasu, viz ODKAZ. Veselí znovu ukázalo, že jeho umístění v první "čtyřce" nebyla náhoda a že ještě může zamíchat s konečným pořadím v tabulce play-off. ZDE je odkaz na reportáž také na webu Veselí.

Autor: Pavel Solařík