Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 6. kola soutěže OP I

Vyvrcholení OP I bude v letošní sezoně pořádnou detektivkou, v níž si milovníci dramatů přijdou na své. Neuvěřitelná vyrovnanost soutěže spolu s několika překvapivými výsledky způsobily, že před posledním kolem má šanci na postup do play-off (tedy na umístění do 4. místa) hned šest týmů, viz tabulka:

tabulka-op.jpg

Máme se tedy na co těšit! V právě uplynulém 6. kole zaváhaly všechny tři vedoucí týmy soutěže, čehož nečekaně využilo Veselí nad Moravou C a stalo se překvapivým lídrem tabulky. Pojďme se krátce pozastavit nad jednotlivými zápasy:

6. kolo:

Jiskra Strážnice - Sokol Kyjov B 2,5 : 4,5

Petr Krolop napsal na svém blogu, že se týmu Kyjova pranic nedaří. Nad tím jsem ovšem kroutil hlavou, neboť Kyjov prohál dva zápasy pouze vinou nasazení nezkušených, mladých hráčů. Jedním dechem ovšem Petr dodal, že Kyjov může ve Strážnici překvapit, což se také stalo. Laďa Šmíd přivezl osvědčenou sestavu, v níž chyběl pouze pracovně zaneprázdněný Pavel Strmiska a dále Ivan Pařízek. I bez těchto dvou hráčů ovšem náš soupeř disponoval velkou silou. Nám se podařilo nastoupit až po 6. šachovnici v základní sestavě, když se omluvil pouze Mira Můčka rovněž pro pracovní povinnosti. Zápas začal pro nás dobře, když Karel Heindl nečekaně udeřil a poslal nás do vedení. Bohužel poprvé a naposled. Utkání totiž rozhodly maličkosti. Tou první byla nevyužitá výhoda Ivana Kubiše na první šachovnici, který dovolil Miroslavu Zubalíkovi rozehrát zcela pasivní pozici a nakonec zachránit remis opakováním tahů. Dalším nepříjemným překvapením byla pro mě chyba málokdy chybujícícho pana Fanty v koncovce partie s panem Poláčkem. Navíc dosud stoprocentní pan Horák stál čím dál víc podezřele. Na jeho omluvu musím dodat, že se během partie necítil vůbec dobře a v jednu chvíli musel dokonce odejít z hrací místnosti na čerstvý vzduch, aby se zmátořil. I přes urputný boj však zkušenému Janu Čechalovi podlehl. O mojí partii a svém lámání pozice přes koleno jsem už řekl dost, výsledek byl rovněž 0. V posledním kole bude potřeba podat víc soustředěný výkon, protože při letošní obrovské vyrovnanosti soutěže rozhoduje o úspěchu či neúspěchu mnohdy jen půl bodu.

Dubňany - Ježov 3,5 : 3,5

Když mi odpoledne poslal Marek Skočík e-mail s výsledkem tohoto zápasu, podezíral jsem ho, že je to z jeho strany aprílový žert. Jasný favorit z Dubňan totiž nedokázal porazit do té doby nebodujícího outsidera z Ježova. O Ježovu jsem už několikrát napsal, že umí nepříjemně zaskočit kdejakého soupeře. Ovšem na jeho bodový úspěch v Dubňanech bych nevsadil ani zlámanou grešli. Dubňany, které se v případě výhry mohly vyhoupnout do čela tabulky, tak budou zřejmě jediným týmem, který v základní části ztratí s Ježovem body. Jako důvod jejich selhání vidím partie pánů Bělíka, Konečného a Matušiny, kteří nedokázali přehrát ELOvě slabší hráče. Inu, není každý den posvícení.

Prušánky C - Vacenovice 4 : 3

Tento výsledek není nikterak překvapivý, ovšem překvapivá byla pro mě sestava Vacenovic. Ty vyrazily do Prušánek bez Martina Londina, jeho náhradníka Romana Matuly a také bez spolehlivého Radomíra Nykla. Ovšem i torzo sestavy Kvasaca podalo proti silnému soupeři heroický výkon a kdyby dokázal Martin Kladňák na 1. šachovnici přetavit zisk kvality také do zisku celého bodu, mohla z toho být nakonec plichta. Ovšem Jožka Mayer, to je třída. Prušánkám chyběl znovu Vladan Předínský a Radka Šimka tentokrát nahradil Miroslav Cupal. Ten svého o hodně slabšího soupeře porazil až díky jeho hrubé chybě (přehlédnutí odtaženého matu), ostatně některé partie jsou k přehrání v reportáži na webu Vacenovic - viz ODKAZ.

Hodonín B - Veselí nad Moravou C 3 : 4

Také Petr Krolop měl v neděli těžkou hlavu díky skládání sestavy. Po avizované absenci Ivana Kučery přišla nepříjemná rána v podobě nedostavení se k zápasu ze strany Filipa Taptiče. A to bylo nakonec to "málo", které převážilo misky vah na stranu hostí z Veselí. Překvapením je pro mě rovněž prohra samotného Petra se zlepšujícím se Františkem Vašíčkem. Ten má sice letos fazonu, přesto mě jeho výhra překvapila. Petr vsadil na prudký útok na krále, ovšem jeho soupeř díky vloženému mezišachu z matové pasti nakonec utekl a sám udeřil na holého krále. Nepříjemným faktem pro Hodoňáky je, že tato prohra jim vzala šanci umístit se do 4. místa v tabulce a zahrát si skupinu play-off. Takto je čekají boje ve skupině o udržení. Po velevydařené loňské sezoně je to pro kluky z okresního města nepříjemná situace. Zato Veselani se nenápadnými, leč spolehlivými výkony vyhoupli do čela tabulky, čímž pouze potvrdili vysokou úroveň šachové hry v tomto městě a momentální formu místních borců (B-tým je druhý v krajském přeboru). Dubňany budou mít s nimi v posledním kole co dělat, ale to už předbíhám. Ohlédnutí za uplynulým 6. kolem soutěže je rovněž na blogu Petra Krolopa (viz ODKAZ), stejně jako reportáž k zápasu Hodonína s Veselím (viz ODKAZ).

Autor: Pavel Solařík