Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 5. kola soutěže OP I

Také po pátém kole udržela Jiskra Strážnice vedení v tabulce OP I. K tomu jí pomohla první letošní prohra celku Dubňan, které odjely s prázdnou z Vacenovic. Právě ambiciózní Kvasaco se na náš tým dotáhlo už na rozdíl jediného bodu a náš vzájemný souboj v posledním kole základní části tak získává čím dál víc na atraktivnosti.

Tabulka OP I po 5. kole:

tabulka.jpg

Tradičně bych se rád krátce pozastavil nad jednotlivými zápasy.

5. kolo:

Prušánky C - Jiskra Strážnice 3:5 : 3:5

Z tohoto zápasu jsem měl obavy. Prušánky mají velmi silnou soupisku a jsou schopné postavit sestavu na úrovni krajského přeboru. Naštěstí pro nás do nedělního zápasu nezasáhli Vladan Předínský a Miroslav Cupal. Nám zase velmi citelně chyběl zatím stoprocentní Jaroslav Horák. Před začátkem zápasu jsem si v duchu říkal, že každý hráč má k sobě zhruba výkonnostně stejně silného soupeře. Až tedy na pana Heindla, proti němuž hrál silnější Radek Dryšl, a pana Fantu, jehož protivník - pan František Dryšl - je zase ELOvě slabší. Zápasy v letošní OP I jsou neskutečně vyrovnané a často o jejich výsledku rozhoduje třeba i půl bodu. Já jsem sázel na naši poslední desku, na niž jsem domluvil Miru Bartoška, aby tam vyhrál. Proto jsem byl hořce zklamán, že Mira podepsal bez porady remízu v pozici, která se dala hrát dál (na šachovnici dámy, všechny věže a dvě lehké figury, soupeř měl izolovaného pěšce na D sloupci). Podle mě to byl právě ten rozhodující půlbod, který nám chyběl k celkovému vítězství. Dále mě mrzela prohra pana Kubiše, který rozehrál partii se silným soupeřem velmi odvážně a energicky, ale velmi rychle ji ztratil hloupou chybou. Na druhou stranu jsme jeli do Prušánek pro bod, či body, takže jsme cíl splnili.

Vacenovice - Dubňany 4,5 : 2,5

To byl pro mě šlágr kola. Dubňany měly stejnou bilanci jako my, tedy 3 výhry a jednu remízu, a tak jsem je pasoval do role favorita. Tu ovšem na půdě silného soupeře nedokázaly potvrdit. Já vidím důvod ztráty bodů Dubňan v nečekané pohře jinak spolehlivého Jaroslava Beránka, který nestačil na poslední šachovnici na ELOvě slabšího Václava Křížku. Dále Marek Skočík na první šachovnici "prošel kolem" matového útoku, když neviděl silný tah 42. ... Sd3+ !!, který vedl k rychlé zkáze bílého krále (viz POZICE). Partie nakonec skončila remízou. S tímto tahem přišel až při jeho domácí analýze šachový program Fritz, oba soupeři tah nenašli ani při pozápasové analýze. Hold jsme jenom lidi a proto jsou šachy tak krásné! Vacenovice znovu ukázaly svou sílu. Pravidelně staví velmi kvalitní sestavu bez větších slabin. Navíc mají v záloze pro případ absence některého hráče spolehlivého Romana Matulu, tudíž do každého kola nastupují s velkou silou na prvních pěti deskách. Proto jsou černým koněm letošní OP I. ZDE je ještě jednou odkaz na reportáž z tohoto utkání na webu Vacenovi.

Veselí nad Moravou C - Kyjov B 4 : 3

Zde jsem se svým tipem trefil, neboť jsem prorokoval velmi těsný výsledek. Kyjov nakonec nepřivezl do Veselí své mládežníky na posledních dvou deskách, přesto prohrál. Důvodem bylo nečekané selhání prvních tří šachovnic, tedy tria Zubalík, Šmíd a Čechal. Tyto věhlasná jména jsou již legendami šachu na Hodonínsku. Největším překvapením je pro mě prohra dosud stoprocentního Miroslava Zubalíka s mladým Janem Skalkou. Na tuto partii bych byl velmi zvědavý. Dále gratuluji na dálku mému dobrému šachovému příteli Luboši Vičarovi k pěkné výhře černými nad nepříjemným Vladimírem Šmídem. Tohoto protřelého protivníka je těžké porazit. Rovněž Milan Vítek potvrdil stoupající tendenci své formy, když dokázal přehrát pana Čechala. Tyto tři výhry tedy nakonec rozhodly o těsné výhře Veselanů, kteří se posunuli na 4. příčku tabulky, zaručující účast v play-off. Zda se zde udrží také po posledním kole, to je však zatím otázka. ZDE je ještě jednou odkaz na reportáž z tohoto zápasu na webu Veselí.

Ježov - Hodonín B 1,5 : 5,5

To byl jediný zápas, který měl jasného favorita. Ježov se letošním ročníkem spíše protlouká a jeho soupiska na současnou sílu OP jedničky prostě nestačí. Zato parta kolem Petra Krolopa podala v Ježově spolehlivý výkon, když se v sestavě poprvé objevil silný Zdeněk Hasík. Jediným překvapením pro mě byla remíza Filipa Taptiče na první šachovnici s Ing. Tomkem. Hodoňáci tak zaveleli k útoku na play-off, ovšem já se obávám, že už je pozdě. Ve hře je sice ještě 6 bodů, ty ovšem zřejmě budou nakonec málo. Loňského vítěze celé soutěže tak zřejmě bude čekat boj ve skupině o udržení, tedy play-out, kde si zopakují včerejší souboj s Ježovem. ZDE je ještě jednou odkaz na reportáž Petra Krolopa z tohoto zápasu na jeho blogu. A ZDE je Petrovo ohlédnutí za 5. kolem soutěže.

Autor: Pavel Solařík