Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 4. kola soutěže OP I

V neděli 8. 12. 2013 proběhlo 4. kolo soutěže OP I, které přineslo velmi zajímavé výsledky. Po tomto kole si těsné vedení v soutěži udržel náš tým, tedy Jiskra Strážnice, viz tabulka:

tab-op-i.jpg

Pojďme se pozastavit nad jednotlivými zápasy.

4. kolo:

Jiskra Strážnice - Veselí nad Moravou C 4,5 : 2,5

Veselané nastupují do každého zápasu vzorně v základní sestavě, s výjimkou poslední šachovnice, kde dochází k fluktuaci hráčů. Také do Strážnice přivezli vlastně základní sestavu, ve které chyběl (k mému milému překvapení) pouze silný Milan Vítek. Ten podle slov Luboše Vičara v sobotu večer oznámil, že pro nemoc hrát nebude. Jako náhradu přivezli hosté pana Eduarda Šafáře, tedy legendu šachu na Hodonínsku. Pan Šafář je nejen velmi sympatický člověk, ale rovněž velmi dobrý šachista. Proto nebylo divu, že si dlouholetý "jedničkář" vyšlápl na poslední šachovnici na našeho hosta z Kněždubu Miroslava Bartoška. Utkání proběhlo ve velmi pohodové, korektní atmosféře a přineslo velmi hezké, dramatické partie. Za zmínku stojí překvapivá výhra Františka Vašíčka nad Karlem Heindlem, a to ke všemu černými kameny! Pan Heindl už v minulém kole stál jasně na prohru a tentokrát se mu partii nepodařilo zachránit. Na první šachovnici pěkně přehrál Vojta Šafařík mladého Jana Skalku, a to způsobem, který mu není zrovna vlastní. Jak vidno, Vojtův šachový arzenál je skutečně velmi široký. O osudu celého zápasu nakonec rozhodovala partie Vičar - Horák. Luboš Vičar nejdřív nabídl remízu, po jejím odmítnutí získal v několika tazích kvalitu, kterou znásobil volným "A" pěšcem. Ke své smůle však příliš přecenil jeho sílu a za jeho proměnu obětoval figuru. Ta se mu sice záhy vrátila, ale za ni získal pan Horák tři pěšce a, ač stále s kvalitou míň, rozběhl svoji pěšcovou lavinu tak, že nešla zastavit. Pan Horák má tak po třech zápasech stoprocentní bilanci a plní dokonale to, co se od něj očekává. Jeho přestup se nám zatím skvěle vyplácí. Výhry nad Veselím si já osobně velmi cením, protože tento tým nebude body příliš rozdávat. Tomuto zápasu se v krátké reportáži věnuje rovněž Zdeněk Uričář na webu Veselí nad Moravou (viz ODKAZ).

Dubňany - Prušánky C 5 : 2

Tento výsledek je asi největší "peckou" 4. kola. Dubňany nejen, že udržely krok s našim týmem v tabulce soutěže, ale navíc velmi přesvědčivým způsobem porazily silné céčko Prušánek. Největším výsledkovým překvapením tohoto zápasu (alespoň pro mě) je výhra Marka Skočíka nad silným Josefem Mayerem. Byla to repríza jejich loňského souboje, ve kterém pan Mayer talentovaného Marka černými přehrál (viz ODKAZ na jejich loňskou partii). Pan Mayer pravidelně zasílá Petru Krolopovi svoje analyzované partie, a tak jsem docela zvědaný na tuto Markovu vítěznou. Dalším překvapením byla pro mě remíza pana Miroslava Matušiny se silným Miroslavem Cupalem. Hráč ostřílený z druhé ligy a krajského přeboru zasedl v OP I až na šestou šachovnici, ale Prušánkám to nebylo nic platné. Pan Matušina dokázal, že je velmi silným a platným hráčem. Včerejší vysoká výhra Dubňan jen dokázala, že je tento tým stále největším favoritem celé soutěže OP I.

Hodonín B - Vacenovice 3,5 : 3,5

Hráči Hodonína získali první body do tabulky, když dokázali remizovat se silnými Vacenovicemi. Ty vyvážily absenci Martina Londina na druhé šachovnici nasazením Romana Matuly (poprvé v sezoně v barvách Kvasaca). Hráči Hodonína už v minulém kole dokázali, že jsou schopni hrát s každým, když "odremizovali" zápas proti silným Prušánkám (rozhodla jediná prohraná partie Filipa Taptiče) a něco podobného se jim podařilo i včera. Ze sedmi partií skončilo hned pět remízou. Tou nejvíc cennou byla "půlka" Ivana Kučery se silným Josefe Šebestou, a to černými kameny. Na první šachovnici Hodonína znovu prohrál Filip Taptič, jehož skalp tentokrát získal právě Roman Matula. Filip se v letošní sezoně zatím nepotkal s formou, kterou oplýval v minulých letech a herně se trápí. Dá se však očekávat, že tento jeho herní výpadek nebude mít dlouhého trvání. Kapitán domácích Petr Krolop znovu neměl k dispozici Zdeňka Hasíka a Tomáše Práška. Chuť si však spravil výhrou nad svým oblíbeným soupeřem Jiřím Neduchalem, se kterým v létě odehrál minisouboj (viz ODKAZ). Jirka překvapivě nehrál černými proti 1. e4 svého oblíbeného Caro-Kanna, ani Francouzskou obranu, dobrovolně přistoupil na Petrův Skotský gambit a tato sázka se nakonec nevyplatila. Petrův bod přispěl k celkové remíze v zápase. Třeba bude tato remíza odrazovým můstkem pro celek Hodonína do vyšších pater tabulky. Z tohoto zápasu jsou hned dvě reportáže, a to jak na blogu Petra Krolopa (ODKAZ), tak na webu Vacenovic (ODKAZ).

Kyjov B - Ježov 4,5 : 2,5

To byl zřejmě jediný zápas, který měl už před svým začátkem svého favorita. Kyjov rozhodl o své výhře třemi body na prvních třech šachovnicích, kde postupně zavěsili spolehliví matadoři Miroslav Zubalík a Vladimír Šmíd. K nim se přidal ještě Ladislav Hlavatý, který využil špatné letošní formy Ing. Tomka. Na poslední Kyjovské šachovnici znovu sbíral zkušenosti Michael Malík. Jeho včerejší prohra však byla už pouhou kosmetickou úpravou na celkovém výsledku. Panu Šmídovi patří uznání za to, že se do každého zápasu snaží postavit "mladou krev". Kyjov i tak přesvědčivě splnil roli favorita.

Autor: Pavel Solařík