Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ozvěny 10. kola soutěže OP I (3. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT)

Tak nám skončil ročník 2013 - 2014 v posledni době velmi populární OP jedničky, který přinesl velmi dramatické zápletky, těsné a napínavé souboje, spoustu překvapení a nového přeborníka okresu Hodonín - tým Prušánky C. Touto cestou na dálku gratulujeme jak jeho kapitánovi - panu Františku Dryšlovi, tak všem hráčům, kteří se na tomto úspěchu podíleli. S jistotou se dá říct, že čerstvý vítěz soutěže nevyužije svoje právo postupu do krajského přeboru, neboť v této soutěži má svůj B tým. 

Strážnická Jiskra vyhrála tzv. skupinu "poražených", tedy skupinu o udržení a v konečném účtování soutěže jí patří 5. příčka. Chybělo ovšem velmi málo a naše umístění mohlo být daleko lepší. Nezbývá, než i nadále tvrdě pracovat a doufat, že se k nám štěstí příště neotočí zády.

Pojďmě se podívat na tabulky nadstavbové části:

TABULKA PLAY-OFF:

tab.jpg

TABULKA PLAY-OUT:

tab1.jpg

10. kolo (3. kolo nadstavbové části):

PLAY-OUT:

Hodonín B - Jiskra Strážnice 4,5 : 2,5

Už ve středu se začaly bortit moje iluze o konkurenceschopné sestavě. Naopak ze strany domácích jsem tušil, že se vytasí jak se Zdeňkem Hasíkem, tak s Tomášem Práškem. A Hodonín B opravdu oba tyto hráče nasadil a poprvé v sezoně nastoupil v základní sestavě. A ta je velmi silná. Mně se po horečném obvolávání nakonec podařilo sehnat oba hosty z Kněždubu - bratry Bartoškovy a v duchu jsem si říkal, že cesta k celkové remíze by mohla vypadat asi takto nějak: Vojta Šafařík - celý bod, já - půlku, bratři Bartoškovi - 1,5 bodu (v lepším případě 2 body) a Ondra Jurásek - půlku. Tedy, že bychom se na 3,5 bodu mohli "dohrabat". Nakonec byla realita trochu jiná. Jako první jsem partii totálně zmršil já, ovšem díky zásahu nějaké vyšší moci si můj soupeř celý bod (rozumějte střelce) nevzal a já jsem tak splnil svůj cíl. Jenže chvíli na to skončila remízou partie na první šachovnici. Vojtovi se nedá mít nic za zlé, neboť Filip je kvalitní hráč a navíc hrál bílými. Můj názor je, že by ho Vojta mohl "uvařit", ale to by se nesmělo hrát už tzv. o nic. Letmým okem jsem pak viděl, že Tomáš Měsíček a Jirka Kořínek padnou a Ondra Jurásek má rovnou hru. Tak to také přesně skončilo. Když pak zavěsil Pavel Bartošek, přiblížil nás na dostřel celkové remíze. To by ovšem musel jeho bratr Mira v poslední hrané partii vyhrát, což bylo vzhledem k jeho špatné pozici nereálné. Mira se tak trochu porazil sám, když nedokázal najít recept na opatrnou, vyčkávací hru Ivana Kučery a zabředl do bahna slabých tahů bez konkrétního cíle. Naopak Ivan korunoval svoje svkělé vystoupení v letošním ročníku OP I, když ani jednou neprohrál a k samým remízám nakonec přidal třešinku na dortu v podobě sladké výhry. Tím zajistil svému týmu konečnou 6. příčku v tabulce (o bod za našim týmem). Hodoňáci ukázali, že mají velkou sílu, ovšem v průběhu sezony dopláceli na problémy s nasazením některých svých hráčů. Pokud se jim tento problém podaří v příštím ročníku pod novým kapitánem Josefem Schöndorfem vyřešit, budou znovu útočit na čelo tabulky. Ještě jednou dávám k dobru ODKAZ na reportáž z tohoto zápasu na blogu Petra Krolopa.

Kyjov B - Ježov 3,5 : 3,5

Před tímto duelem jsem hostům pranic nevěřil, ovšem domácí nenasadili ani Libora Ledvinu, ani Pavla Strmisku a tak trochu to svému soupeři usnadnili. Utkání, ve kterém hned 5 partií skončilo remízou, nakonec rozhodla poslední šachovnice, kde hostující Lukáš Nesvadba dokázal udolat mládežníka Michala Malíka a svým bodem dorovnal ztrátu svého týmu na první šachovnici, kde zcela pochopitelně prohrál Zdeněk Kašpárek s Miroslavem Zubalíkem. Ježov si tedy připsal třetí cennou remízu v sezoně. Pro tu další je ovšem jasné, že bez posil to znovu nebude žádný velký zázrak. Necháme se tedy překvapit, zda v Ježově znovu vsadí na své vlastní hráče, nebo se jim podaří vyjednat nějaké hostování. Pro mě osobně bylo zklamáním to, že pan František Kašpárek nastoupil v deseti kolech pouze ke čtyřem zápasům. Naopak domácí hráči pouze podtrhli velmi špatnou sezonu kyjovského šachu. Jejich A tým se zachraňoval s krajském přeboru (nakonec 7. místo) a béčko obsadilo v OP I dokonce předposlední příčku. Nedokážu si tento kolaps obou kyjovských týmů vysvětlit, neboť hráče má Sokol stále velmi kvalitní, chybí však zřejmě momentální forma a také kousek štěstí. Do příští sezony se s Kyjovem ovšem znovu musí počítat!

PLAY-OFF:

Vacenovice - Veselí nad Moravou C 3 : 4

Hráči Vacenovic znovu prožili deja vu. Potřetí se totiž utkali s týmem Veselí C a potřetí padli výsledkem 3:4. Domácím citelně chyběli Martin Londin a Roman Matula, za hosty k mému překvapení nenastoupil Eduard Šafář. Naopak na posledních dvou šachovnicích se představili mladí bratři Horňákovi a byli to právě oni, kdo položil základ k celkovému úspěchu svého týmu. Oba totiž dokázali své partie rychle vyhrát a značně tak znervóznět domácí šachisty. Těm zápas příliš nesedl a když prohrál i Jirka Neduchal se silným Milanem Vítkem, bylo po nadějích. Vacenovice tak po skvělé základní části ve skupině PLAY-OFF ztratily dech, když ze tří zápasů hned dvakrát prohrály. Nutno však podotknout, že pokaždé tím nejtěsnějším rozdílem, což byl ovšem evergreen letošní sezony. Naopak Veselané dokázali vzestup šachu v tomto městě, když jak béčko v krajském přeboru, tak céčko v okresním obsadili svorně 2. příčku! Velká gratulace k těmto skvělým výsledkům! Naopak tým Vacenovic znovu dokázal, že je životně závislý na svých hráčích základní sestavy, bez nichž zpravidla prohrává. Jenže ty umí pánové Šebesta a Neduchal nasazovat právě na ty důležité zápasy, tudíž Kvasaco bude jistě i příští rok štikou soutěže. Také zde dávám ještě jednou k dobru ODKAZ na reportáž z tohoto zápasu na webu Vacenovic a také ODKAZ na krátkou reportáž na webu Veselí.

Prušánky C - Dubňany 4 : 3

Těšil jsem se na souboj Mayer - Skočík na první šachovnici. Na té se ovšem za hosty Marek neobjevil, ba ani druhý v pořadí Evžen Bělík! Hosté přivezli do Prušánek oslabenou sestavu, která však domácím favoritům statečně vzdorovala. Pěkným (a nečekaným) úspěchem se vytasil Pavel Konečný, který na 2. šachovnici bílými pokořil silného Jana Kocába. Za domácí však zavěsili Josef Mayer, Radek Dryšl a (trošku nečekaně) Franta Schottl, což Podlužanu stačilo na těsnou výhru. Ten se v letošní sezoně prezentoval jistými výkony, přestože napřiklad Vladan Předínský (psaný na 3. šachovnici) nastoupil v základní části pouze dvakrát. Do nadstavbové části už ani na soupisce nebyl. Úspěch "céčka" Prušánek silně kontrastuje s trápením jejich B týmu v krajském přeboru (skončil na nehezké 3. příčce od konce). Ten v jeho průběhu doplácel na kolizi termínů s "áčkem" ve 2. lize. To způsobilo, že Prušánky často nasazovaly v krajském přeboru slabší sestavu, než v tom okresním. Celek Dubňan po dobré základní části nakonec skončil za očekáváním a obsadil konečnou 3. příčku. I v příštím ročníku se však dá očekávat, že bude míchat kartami soutěže. 
Pan Josef Mayer poslal na blog Petra Krolopa krátkou zprávu z tohoto zápasu, viz ODKAZ, kde dává k dobru i svoji partii s Luborem Drgáčem.

Za posledním kolem soutěže OP I se na svém blogu ohlíží také Petr Krolop, viz ODKAZ.

Nezbývá tedy, než říct: "Král je mrtev, ať žije král!". Prušánky C jsou novým přeborníkem okresu Hodonín pro sezonu 2013 - 2014 (ještě jednou velká gratulace) a my se můžeme těšit na další ročník OP jedničky. Kéž bude znovu tak dramatický a skvělý, jako byl ten právě skončený!

Autor: Pavel Solařík