Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový systém play-off a play-out

V loňské sezoně OP I Hodonín si odbyla svoji premiéru novinka, kterou představovalo rozdělení sezony na základní část a následné boje o postup (play-off) a udržení (play-out). Vedoucí soutěže - Petr Trávníček - tím tzv. zabil několik much jednou ranou. Tou první byl problém s malým počtem týmu v soutěži a tedy s nízkým počtem odehraných zápasů. Tou druhou byla motivace týmů na konec seznoy, který se bez tohoto systému už mnohdy dohrával víceméně z povinnosti. Tou třetí bylo obrovské zatraktivnění soutěže, neboť tento jinak ryze hokejový systém vnesl do OP I nový pojem, a to umístit se v "první čtyřce". Bez něj se hrálo pouze o první místo, které si většinou již několik kol před koncem zajistil jeden tým, nebo o něj bojovaly týmy dva, a pro ostatní už nebylo o co hrát. 

V loňské sezoně se po odehrání základní části začínálo tzv. od nuly, tedy sestavila se tabulka prvních a posledních čtyř týmů soutěže, ve které nebyly zohledněny vzájemné zápasy ze základní části. Tedy tým, který v základní části všechno prohrál (samozřejmě hovořím o Jiskře Strážnice), měl najednou znovu o co hrát, a mohl pomýšlet i na vítězství ve skupině play-out.

Letos je tomu jinak. Petr Trávníček přišel s novinkou, že v tabulkách play-off a play-out již budou zohledněny vzájemné zápasy těchto týmů ze základní části. Jedná se tedy o dvoukolový systém, kdy první kolo odehrály týmy z těchto tabulek již v základní části, to druhé proběhne v části nadstavbové. Tento systém je samozřejmě více spravedlivý a více klade důraz na dlouhodobou výkonnost týmů, než na momentální formu v nadstavbové části. Pojďme se tedy podívat, jak vypadají tabulky play-off a play-out před jejím startem:

Tabulka PLAY-OFF:

Poř.

Družstvo

Part.

+

=

-

Body

Skóre

1

Dubňany

3

2

0

1

6

  12

2

Prušánky C

3

2

0

1

6

  10

3

Vacenovice

3

1

0

2

3

  10½

4

Veselí C

3

1

0

2

3

    9½

Do tabulky jsou započteny tyto vzájemné zápasy ze základní části:

1. kolo:
Prušánky C - Veselí nad Moravou C 4 : 3

2. kolo:
Veselí nad Moravou C - Vacenovice 4 : 3

4. kolo:
Dubňany - Prušánky C 5 : 2

5. kolo:
Vacenovice - Dubňany 4,5 : 2,5

6. kolo:
Prušánky C - Vacenovice 4 : 3

7. kolo:
Veselí nad Moravou C - Dubňany 2,5 : 4,5

Nejlepší výchozí pozici mají tedy Dubňany, coby vítěz základní části, a dále Prušánky C. Ze třetí příčky však budou útočit nebezpečné Vacenovice, které já osobně pasuju za černého koně play-off a silné Veselí rovněž může zamíchat kartami ve skupině.

Tabulka PLAY-OUT:

Poř.

Družstvo

Part.

+

=

-

Body

Skóre

1

Strážnice

3

2

0

1

6

  12½

2

Kyjov B

3

2

0

1

6

  12

3

Hodonín B

3

2

0

1

6

  11½

4

Ježov

3

0

0

3

0

    6

Do tabulky jsou započteny tyto vzájemné zápasy ze základní části:

1. kolo:
Hodonín B - Strážnice 2 : 5

2. kolo:
Strážnice - Ježov 5 : 2

4. kolo:
Kyjov B - Ježov 4,5 : 2,5

5. kolo:
Ježov - Hodonín B 1,5 : 5,5

6. kolo:
Strážnice - Kojov B 2,5 : 4,5

7. kolo:
Kyjov B - Hodonín B 3 : 4

Tabulka bojů o udržení je velmi vyrovnaná, neboť první tři týmy shodně dvakrát zvítěžily a budou mít tedy rovnou výchozí pozici. Pouze poslední Ježov je po třech porážkách bez bodu, ale jeho výsledky z konce základní části naznačily, že ještě neřekl poslední slovo.

Máme se tedy i v nadstavbové části OP I na co těšit a těžko dnes odhadovat, které týmy se stanou vítězy jednotlivých skupin.

Termíny zápasů v play-off a play-out jsem již psal v minulém příspěvku - viz ODKAZ.

Autor: Pavel Solařík