Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blíží se poslední kolo OP I - zajíždíme do Hodonína

V neděli 30. 3. 2013 se odehraje poslední kolo populární soutěže OP I, které bude již 10. hracím kolem v tomto ročníku, zároveň 3. kolem nadstavbové části PLAY-OFF a PLAY-OUT.

Jiskra Strážnice symbolicky zakončí sezonu tam, kde ji začala, tedy v hrací místnosti šachového klubu Hodonín B. Zatímco na začátku sezony byla v měření s posledním vítězem soutěže v roli outsidera, tak nyní by měla přijíždět v roli favorita. Tuto prognózu ovšem velmi vážně narušuje fakt, že se již nyní omluvili dva hráči základní sestavy. Do Hodonína tedy pojedeme značně oslabeni. Nícméně i v případě porážky našemu týmu již nikdo nevezme konečnou 5. příčku v tabulce (tedy 1. příčku skupiny PLAY-OUT), čímž se dá říct, že jsme předsezónní cíl splnili. To však neznamená, že jedeme na utkání v poraženecké náladě. Znovu se pokusíme poskládat konkurenceschopnou sestavu a svého soupeře překvapit.

Tým kapitána Petra Krolopa doplácel v průběhu sezony na absenci některých svých hráčů. V její první polovině citelně chyběl Zdeněk Hasík. Původně plánované eso na 5. šachovnici - Tomáš Prášek - pak v základní části nenastoupil vůbec, ovšem jeho start v nedělním zápase se dá očekávat. Vedoucí soutěže - Petr Trávníček - totiž už v prvním kole skupiny PLAY-OUT domluvil start tohoto rebela v Kyjově a bude jistě dbát na to, aby si Tomáš splnil povinnost hráče základní sestavy (tedy odehrát alespoň dvě soutěžní utkání). Stálicemi Hodonína tak zůstávají Josef Schöndorf, Petr Krolop, Ivan Kučera, Kamil Štěpanovský, Vladimír Misorin a Ivan Rožek. S těmito hráči se s nejvyšší pravděpodobností uvidíme i v neděli. O kvalitách Hodonína není potřeba polemizovat. Hodoňáci šachy umí, a to velmi dobře, doplatili však v letošním ročníku OP jedničky na její neskutečnou vyrovnanost a vysokou kvalitu. Náš tým čeká těžký boj.

Dalšími zápasy 3. kola nadstavbové části jsou:

Skupina PLAY-OUT:

Kyjov B - Ježov

Už v základní části dokázali hráči Kyjova porazit tohoto soupeře 4,5 : 2,5 a také v jejich nedělním utkání se nedá reálně očekávat, že by byl výsledek utkání obrácený. Ježov sice dokázal v letošním ročníku (navzdory absenci zvučných jmen na své soupisce) sebrat body vysokým favoritům (Dubňany, Hodonín B), ale dle mého názoru se hráči Sokola zaskočit nenechají a také podruhé letos Ježov porazí.

Skupina PLAY-OFF:

Prušánky C - Dubňany

Prušánky budou mít svému soupeři co vracet! Právě v Dubňanech utrpěly svoji nejtěžší porážku v základní části (2:5). Já jsem především zvědavý na partii na první desce, na které by mohlo dojít na v pořadí již třetí měření sil mezi Josefem Mayerem a Markem Skočíkem. Jejich bilance je zatím 1:1. Otázkou však zůstává, zda Marek do Prušánek přijede, neboť se mu šachy často kryjí se školou. Prušánky také v minulém kole odjely s nepořízenou z Veselí (znovu vysoko 2:5!), a tak se dá očekávat, že si dá pan Dryšl na poslední kolo se sestavou záležet. Těžko tady tipovat možného vítěze, neboť sestava Prušánek bývá často stejně nečitelná, jako tvář pokerového mistra. Vyloučena není remíza, nebo spíše velmi těsný výsledek.

Vacenovice - Veselí nad Moravou C

Jestli mají ve Vacenovicích mluvit o neoblíbeném soupeři, tak je to určitě celek Veselí. Ten na Kvasaco umí zahrát a s nikým jiným nemají ve Vacenovicích tak špatnou vzájemnou bilanci, jako právě s hráči z města na řece Moravě. Obě dosavadní utkání totiž těsně prohráli 3:4. Domácí můžou jít sice do nedělního měření sil v pozici vysokého favorita, to ovšem za předpokladu, že se jim podaří nasadit hráče ze základní sestavy. Veselané budou kontrovat gradující formou Milana Vítka a Františka Vašíča, také ostatní hráči však umí podat velmi kvalitní výkon. Hosté se pravděpodobně znovu vytasí se svým trumfem - Eduardem Šafářem. Toto utkání bude velmi zajímavé a také zde je těžké tipovat možného vítěze.

Autor: Pavel Solařík