Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. KOLO OP I (2. KOLO PLAY-OUT) : Jiskra Strážnice - Sokol Kyjov B 4 : 3

Jiskra Strážnice   Sokol Kyjov B
Šafařík Vojtěch  2002 1 - 0 2054 Zubalík Miroslav
Horák Jaroslav 1865 1/2 - 1/2 1880 Šmíd Vladimír
Heindl Karel 1847 1 - 0 1874 Čechal Jan
Solařík Pavel 1738 1/2 - 1/2 1778 Ledvina Libor
Fanta Jiří 1774 1/2 - 1/2 1576 Pařízek Ivan
Bína Zdeněk 1433 1/2 - 1/2 1505 Jurutka Vladimír
Bačík Michal 1000 0 - 1 1346 Káčerek Antonín
  4 : 3    

p1080311.jpg
Utkání právě začalo, pohled od 6. šachovnice. Vše sleduje stojící Evžen Jandásek.

p1080316.jpg
Jan Čechal dnes tahal v partii s Karlem Heindlem za kratší konec.

p1080317.jpg
První tři desky domácího týmu - Šafařík, Horák, Heindl.

p1080318.jpg
Jan Káčerek se dnes svého soupeře nedočkal, i tak si však dobře zahrál.

p1080319.jpg
Ivan Pařízek a Vladimír Jurutka dnes oba remizovali.

p1080320.jpg
Libor Ledvina se divil, proč ho zase fotím, když už jsem ho fotil minule a všichni se známe... :-)
p1080327.jpg
Poslední dvě partie a obě věžovky s pěšcem navíc pro domácí borce. Vyhrál ovšem pouze Karel Heindl.

Těsně před dnešním utkáním, tedy v 8:52, mi zavolal Vojta Šafařík, že Ivan Kubiš nečeká na smluveném místě ve Skalici a nemůže ho nikde najít. O chvíli později potvrdil, že naše "jednička" opravdu hrát nebude. To byl pro mě takový menší šachmat, neboť sehnat náhradu v 9 hodin ráno, to se rovná téměř kouzlu. Zkoušel jsem tedy kouzlit, ale pan Nožička mi oznámil, že je mimo Strážnici (někde v Čechách), tak jsem volal Pavlu Bačíkovi - otci mladého Michala. Ten mi řekl, že to Michalovi oznámí. Ten se sice moc netvářil, ale vzhledem k tomu, že v klubovně už byli všichni nedočkaví (neboť jsme dobrých 10 minut meškali se začátkem zápasu), tak jsem řekl Pavlovi, ať Michala přiveze stůj co stůj, klidně i se zpožděním. Michala jsem tedy napsal do zápisu, ale po mém 2. tahu mi přišla smska, ve které mi Pavel psal, že Michal se necítí dobře a hrát nebude. Proto jsme tedy k zápasu nastoupili pouze v šesti lidech. Antonín Káčerek však smutnit nemusel, neboť mu přišel "do rány" šachový kamarád Karla Heindla - Evžen Jandásek - se kterým si dal dvě partie.

Utkání bylo velmi napínavé a o naší těsné výhře rozhodli svými výhrami Vojta Šafařík (1) a Karel Heindl (3), kteří si oba poradili s velmi silnými soupeři. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé partie:

Na 1. šachovnici zasedl proti silnému Miroslavu Zubalíkovi náš (rovněž silný) Vojta Šafařík. Rozehrál svoji oblíbenou výstavbu v Sicilce, ovšem soupeř ho překvapil rychlou obětí figury za dva pěšce a rozehrání dámy. Vojta však všechny jeho hrozby zkušeně odrazil a postupným stupňováním své převahy nakonec donutil vůdce černých figur kapitulovat. Miroslav Zubalík po partii přiznal, že to byla z jeho strany taková "partizánština", že ho tah Jxe4 prostě lákal, tak to chtěl vyzkoušet. Vojta označil za klíčový tah partie 12. Dc4, kterým definitivně unikl ze všech hrozeb černého. Přehrát partii Šafařík - Zubalík

2. šachovnice přinesla souboj dvou protřelých a zkušených borců, tedy hostujícího Vladimíra Šmída a domácího Jaroslava Horáka. Ten po partii svému soupeři ukázal dva kritické momenty, ve kterých mohl bílý dosáhnout rozhodující výhody, ovšem oba prováhal.
První z nich přišel v této pozici (17. tah):

pozic.jpg
Náš hráč pokryl pěšce b7 tahem Sc8. Jeho soupeř mohl zahrát silné Jg5 a zaútočit na slabé pole e6, na kterém hrozila tzv. vidlička na všechno. Namísto toho přišlo Sc4.

Další důležitý okamžik přišel ve 44. tahu:

pozic-ii.jpg
Bílý měl hrát silné 44. h5+ s dalším Vg7, čímž by černého krále dostal pod řadu nepříjemných matových hrozeb (jsou ukázány v partii) a černý by se zachránil pouze přesnými tahy. Namísto toho přišlo pro soupeře příznivé 44. hxg5.

Náš hráč poté v dalším průběhu získal pěšce, kterého však ve věžové koncovce nedokázal prosadit a po dlouhé a náročné partii nakonec svému soupeři nabídnul remízu. Přehrát partii Šmíd - Horák

Ke 3. šachovnici usedli domácí Karel Heindl a hostující Jan Čechal. Našemu hráči v posledních zápasech graduje forma (už bylo načase po slabých výkonech v první polovině sezony) a dnes sehrál svoji nejlepší partii v tomto ročníku OP I. Zkušeného soupeře k ničemu nepustil, trpělivě vytvářel v jeho pozici slabiny, na které poté útočil a získaného pěšce ve věžové koncovce dokázal přetavit v celý bod, čímž rozhodl o těsné výhře našeho týmu. Zato Jan Čechal opustil hrací místnost značně rozladěn. Přehrát partii Heindl - Čechal

Na 4. šachovnici jsem se dnes představil já proti silnému Liboru Ledvinovi. Ten na mého Caro-Kanna vyrukoval radikálním 4. g4, viz diagram:

pozic-iii.jpg
Před půl rokem jsem studoval knihu zaměřenou na Caro-Kannovu obranu a vím, že správně se zde hraje: 4. ... Se4 (provokuje f3), 5. f3 Sg6, 6 h4 h5, 7. e6 Dd6, ale nechtělo se mi s tak zkušeným borcem pouštět do takových zápletek a brzy hrát bláznivé pozice, protože jsem si nepamatoval, co dál. Proto jsem zvolil pasivní 4. ... Sd7. Střelec pak celou partii nehrál (nemoc Francouzské obrany) a já jsem stál velmi pasívně.

Libor partii hrál energicky (jak je mu ostatně vlastní), ale dostal se do mrtvého bodu, kde víceméně čekal na moji chybu. Ta taky přišla (za tah 25. ... Kf7 bych si nafackoval) a Libor po ní získal dva pěšce. Poté však zbrkle vyměnil dámy a mně se podařilo získat jednoho pěšce zpět. V jezdcové koncovce pak musel můj soupeř brát volného "A" pěšce a mně se podařilo partii zázračně zremizovat a přišpět tak do týmové "pokladnice" důležitým půlbodem. Přehrát partii Ledvina - Solařík

Souboj na 5. šachovnici mezi domácím Jiřím Fantou a hostujícím Ivanem Pařízkem měl být podle ELOvé převahy jasnou záležitostí našeho borce. V pohodě hrající Ivan Pařízek, který každou chvíli přidal ke svému dobrému výkonu i řádně vypečenou hlášku, však rozhodně neplnil roli outsidera, naopak si počínal jako zkušený favorit. Jeho dva volné pěšce však pan Fanta zablokoval a poté, co oba soupeři začali tahat víceméně z povinnosti, se dohodli na remíze. Přehrát partii Fanta - Pařízek

Na 6. šachovnici se utkali "staří známí", tedy náš Zdeněk Bína a hostující Vladimír Jurutka. Ti svedli už v minlém vzájemném zápase dlouhou a náročnou partii, ve které jsem našemu hráči (kvůli vedení o pěšce) zakázal nabídnout remízu. Jejich partie však tenkrát remízou nakonec skončila, stejně jako dnešní. Ani jednomu z hráčů se nepodařilo získat rozhodující převahu a po výměně těžkých figur se vytvořila zrcadlově stejná pozice při střelcích opačné barvy a soupeři podepsali "půlku". Přehrát partii Jurutka - Bína

Jak už bylo řečeno, tak na 7. šachovnici se mi nepodařilo díky kritickému času sehnat našeho hráče, a tak si Antonín Káčerek připsal bod bez boje. K tomu si navíc i dobře zahrál, neboť se v hrací místnosti pohyboval pravidelný divák našich zápasů (a k tomu i dobrý šachista) pan Evžen Jandásek. Ten sice tvrdošíjně odmítá zaregistrovat se a nastupovat za náš tým, ovšem šachy si pokaždé rád a s chutí zahraje. S Antonínem Káčerkem sehrál dvě partie (vždy tempo 60 minut na partii) a v obou tahal za delší konec. Zatímco bílými figurami přesvědčivě zvítězil, tak černými po hrubé chybě ve vyhrané pozici partii ztratil. Přestože to byly tzv. "partie nanečisto", tak zde obě pro zajímavost zveřejním. Přehát partii Jandásek - Káčerek Přehrát partii Káčerek - Jandásek

Další výsledky 9. kola (2. kola PLAY-OFF a PLAY-OUT):

PLAY-OUT:

Ježov - Hodonín B  3,5 : 3,5 (ZDE je reportáž z tohoto zápasu na blogu Petra Krolopa)

PLAY-OFF:

Dubňany - Vacenovice 3 : 4 (ZDE je reportáž z tohoto zápasu na webu Vacenovic)

Veselí nad Moravou C - Prušánky C 5 : 2

Na zápasy dnešního kola se tradičně podrobně zaměřím v tradičních "ozvěnách".

Autor: Pavel Solařík