Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. kolo OP I : Kvasaco Vacenovice - Jiskra Strážnice 5 : 2

Prušánky C   Jiskra Strážnice
Matula Roman (H) 1864 1/2 - 1/2 1992 Kubiš Ivan (C)
Kladňák Martin (H) 1945 1/2 - 1/2 2002 Šafařík Vojtěch
Londin Martin 1908 1 - 0 1865 Horák Jaroslav
Neduchal Jiří 1720 1 - 0 1738 Solařík Pavel
Šebesta Josef 1834 1/2 - 1/2 1774 Fanta Jiří
Nykl Radomír 1693 1/2 - 1/2 1509 Nožička Jaroslav
Křížka Václav 1461 1 - 0 1388 Bartošek Pavel (H)
  5 : 2    

p1080259.jpg

První tři desky domácího týmu.

p1080264.jpg

Ivan Kubiš na obchůzce po ostatních šachovnicích - zde dohlíží na hru Vojty Šafaříka.

p1080268.jpg

A tady už je Ivan v akci. S tradičním soupeřem uhrál nakonec jenom "půlku".

p1080262.jpg

Martina Kladňáka dnes Vojta zaskočil rychlou nabídkou remízy, kterou rád přijal.

p1080265.jpg

Panu Horákovi se závěr základní části nepovedl, dnes hladce prohrál s Martinem Londinem.

p1080263.jpg

Můj dnešní soupeř a kamarád v jedné osobě - Jirka Neduchal.

p1080261.jpg

Já jsem dnes prožil ve Vacenovicích hořké dopoledne.

p1080255.jpg

Poslední tři sachovnice hostů.

p1080253.jpg

Pohled od 7. šachovnice.

p1080256.jpg

A pohled na šachovnice 5 - 7 tentokráte z druhé strany.

Sedmé kolo OP I přineslo pro náš tým velmi hořký konec základní části, když jsme po dnešní prohře na poslední chvíli vypadli z první čtyřky zaručující účast v play-off. Naše prohra se začala rýsovat velmi záhy, když Pavel Bartošek nezvládl na 7. šachovnici zahájení černými a svoji Francii prohrál snadno a rychle. Ve stejnou dobu udělal hrubou chybu rovněž pan Horák na 3. šachovnici, když ztratil kvalitu a pěšce a jeho soupeř - výborně hrající Martin Londin - od té chvíle už pouze stupňoval svoji převahu. Já osobně jsem očekával body od našich prvních dvou šachovnic, kde jsme měli ELOvou převahu. Jenže Vojta Šafařík i Ivan Kubiš pouze remizovali. Nakonec jsme tedy jeli z Vacenovic jako sedláci od Chlumce, tedy bez jediné výhry a bez šance na boje o postup. Nejvíc mi však dnešní den zhořknul poté, co jsem zjistil, že pan Fanta nabídl svému soupeři Josefu Šebestovi remis poté, co získal čistou figuru!!! Doteď nerozumím, proč to udělal. Myslím si, že všichni hráči věděli, jak důležitý zápas dnes ve Vacenovicích hrajeme, ale některým je zřejmě úspěch týmu docela putna. Mě to mrzí hlavně proto, že veškeré úsilí bylo zbytečné a my jsme nesplnili cíl pro tuto sezonu - tedy vyhnout se bojům o záchranu. Nutno podotknout, že Vacenovice dnes postavily (s výjimkou 7. šachovnice) to nejlepší, co měly. V této sestavě je téměř nemožné je porazit, ale na bod, si myslím. jsme dosáhnout mohli. A ten by nás nakonec posunul před 4. Veselí nad Moravou C. Škoda!

Pojďme se podívat na jednotlivé partie:

1. šachovnice přinesla souboj starých známých, tedy našeho Ivana Kubiše a Romana Matuly. Jeho účast v zápase jsem větřil a moje obavy se vyplnily hned při vstupu do hracího sálu. Hrála se Španělka, ve které se šance obou soupeřů postupně střídaly. Roman nabídl několikrát remis, tu však Ivan odmítal, oba soupeři se dostali do časovky. Hostující borec sice vedl o pěšce, ale po chybě nakonec tratil on sám, a tak nakonec remis přijal. Tato partie se hrála ze všech nejdéle a je k přehrání zde: Matula-Kubiš

Na 2. šachovnici jsem dnes vkládal velké naděje do našeho Vojty Šafaříka. Nedávno jsem si od svého šachového vzoru půjčil několik jeho partiářů, v nichž jsem viděl, jak bílými figurami drtil soupeře bez rozdílu výkonnosti. Proto jsem si dnes říkal, že bychom měli mít na dvojce celý bod. Jenže Vojta za mnou přišel, že je mu zle a že nabídne remis. Tu Martin přijal a mně začalo být jasné, že dnes z Vacenovic body neodvezeme. Přehrát partii Šfařík-Kladňák

3. šachovnice dnes přinesla nečekaně hladkou prohru našeho Jaroslava Horáka se silným Martinem Londinem. Nutno podotknout, že se pan Horák porazil tak trochu sám. Po partii však zkoušeli hrát variantu bez jeho hrubky a údajně taky prohrál. Dle jeho slov by tedy dnes na Martina stejně nestačil. Panu Horákovi prý chybí tréninkové partie a já mu dávám za pravdu - bez tréninku je to ve vážných partiích složité. Přehrát partii Londin-Horák

Na 4. šachovnici jsem dnes potkal svého starého známého - Jirku Neduchala. Ten se na mě připravil, proto jsem ho docela zaskočil změnou v zahájení. Hrála se zajímavá pozice. Když jsem viděl, jak se vyvíjí ostatní partie, rozhodl jsem se začít hrát víc aktivně, což přineslo moji hrubku ve 24. tahu. Viz pozice:

pozice.jpg

Jirka se na dlouhou dobu zamyslel, kolem našeho stolu se shlukla hromada zvědavců a já jsem několikrát slyšel zcela zřetelné šeptání: "Sebere věžkou koníka a je po partii". Dokonce přišel pan Šebesta a šťouchl Jirkovi do zad, aby ho upozornil na možnost okamžité výhry. Jirka se na něj však tázavě podíval a sebral dámou pěšce. To samozřejmě způsobilo obrovské pozdvižení, protože po 24. ... Vxc5 bylo vážně po partii. Po pár tazích jsem vstal od stolu a Vojta Šafařík na mě zavolal, abych šel za ním. Pak mně na chodbě sdělil, že p. Fanta nabídl remis ve chvíli, kdy vedl o čistou figuru. Nevěřil jsem tomu a šel se pana Fanty zeptat osobně. Ten mi to s úsměvem potvrdil při hraní šachů s Pavlem Bartoškem, který už taky dohrál. Já jsem upadl do obrovské apatie, vrátil se ke stolu a bez jakéhokoliv zájmu o šachy jsem udělal první tah, co mě napadl, aniž bych pozici nějak zkoumal a dalším tahem prohrál. Byl jsem totiž tak zklamaný přístupem našeho hráče k zápasu, že mi to bylo stejně už všechno jedno. Po partii jsem Jirkovi řekl, že jsem měl chuť mu nabídnout remis a on odpověděl, že by ji bez váhání přijal.. Přehrát partii: Solařík-Neduchal

Na 5. šachovnici se dnes tedy představil "borec dne" - pan Fanta. Ten hrál se svým silnějším soupeřem skvěle. V průběhu partie za mnou přišel a zeptal se, zda může nabídnout remis. Pomyslel jsem si, že než lámat vyrovnanou pozici proti zkušenému panu Šebestovi a ještě ji prohrát, tak radši ať remízu podepíše. O tom, že má čistou figuru, jaksi pan Fanta pomlčel, šel a remízu podepsal. Moje chyba byla, že jsem se nešel na pozic podívat sám, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že přemýšlí o remíze ve chvíli, kdy vede o figuru. Víc už to rozebírat nebudu, protože už mě to stálo dost nervů. Partie je k přehrání zde: Šebesta-Fanta

Na 6. šachovnici čelil náš Jaroslav Nožička velezkušenému Radomíru Nyklovi. Partii sehrál energicky a nebojácně a když mu soupeř nabídl remízu, tak ji správně přijal. Dle svých slov měl špatného střelce, ale hlavně také izolovaného pěšce. Partie je zde: Nožička-Nykl

Na 7. šachovnici se dnes představil náš host z Kněždubu - Pavel Bartošek. O jeho účast v zápase jsem osobně stál, neboť v OP II dosahuje skvělých výsledků a já jsem byl přesvědčený, že nám uhraje celý bod. Nicméně po půlhodině bylo po mých nadějích, když se Pavel ulakomil na pěšce, kterého jeho soupeř vyměnil za obrovský náskok ve vývinu s velkým množstvím motivů. Když k tomu přidáme Pavlovy slabé odpovědi, tak se není čemu divit, že partie skončila jako první už po 15ti tazích. K čemu bylo to, že Pavel pana Křížku v nanečisto dohrávané partii porazil, když tu vážnou nezvládl? Ta je k přehrání zde: Křížka-Bartošek Pavel

Další výsledky 7. kola:

Kyjov B - Hodonín B 3:4 (ZDE je odkaz na reportáž Petra Krolopa na jeho blogu)

Veselí nad Moravou C - Dubňany 2,5 : 4,5 (ZDE je odkaz na reportáž na webu Veselí)

Ježov - Prušánky C 3:4

Ostatní výsledky tedy poslaly náš tým do nepopulárního play-out, tedy bojů o udržení. 7. kolu se pověnuju ještě v zítřejších "Ozvěnách", teď už je čas tzv. zhasnout světla a jít dál.

Autor: Pavel Solařík