Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po závěrečném kole nadstavbové části - SHRNUTÍ SEZONY

V letošním ročníku soutěže OP I nastoupilo pouze 8 mužstev, takže se v základní části odehrálo jenom 7 kol. Se skvělým nápadem, jak odehrát víc zápasů, pak přišel Ing. Petr Trávníček, vedoucí soutěže. Tím nápadem byla tzv. "Nadstavbová část", v níž se tabulka rozdělila na první, respektive poslední čtyři týmy. Ti, kteří se umístili do 4. místa, se poté utkali každý s každým v tzv. skupině "O postup", neboli PLAY-OFFu a týmy od 5. místa dál naopak ve skupině "O udržení", neboli "PLAY-OUT". Tím pádem k sedmi zápasům v základní části ještě přibyly další 3 utkání v nadstavbové části.

Jak je již známo, tak náš tým - Jiskra Strážnice - skončil po základní části na nelichotivé poslední příčce a do zápasů PLAY-OUT šel s chutí napravit zpackanou sezónu. Hned první kolo se nám náležitě povedlo, když jsme deklasovali silný Kyjov na jeho půdě. Ve druhém kole nás čekal nepříjemný soupeř z Vacenovic. Bohužel se mi nepodařilo dostat do sestavy pana Heindla a náš tým těsně podlehl. Poslední kolo v Ježově se nám naopak vůbec nepodařilo a odvezli jsme si vysokou porážku. Co je však horší, tak ostatní zápasy ve skupině "O udržení" se vyvinuly tak, že náš tým skončil opět na posledním místě, s bilancí 1-0-2 (viz tabulka):

Závěrečná tabulka skupiny O udržení:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1 Vacenovice 2 0 1 6 12 9
2 Ježov 1 1 1 4 10.5 7
3 Kyjov B 1 1 1 4 9 5
4 Strážnice 1 0 2 3 10.5 7

Výsledky Jiskry Strážnice v jednotlivých kolech skupiny "O udržení":

Kyjov B   Strážnice
Zubalík Miroslav (V) 2037 0 - 1   Kubiš Ivan (C)
Ledvina Libor 1769 ½ - ½ 1570 Múčka Miroslav
Strmiska Pavel (V) 1759 0 - 1 2008 Šafařík Vojtěch
Machala Libor 1759 ½ - ½ 1774 Fanta Jiří
Poláček Arnošt 1592 0 - 1 1665 Solařík Pavel
Jurutka Vladimír 1532 ½ - ½ 1431 Bína Zdeněk
Strnad Jakub 1000 0 - 1 1376 Jurásek Ondřej (H)
  :  

Strážnice   Vacenovice
Kubiš Ivan (C) 2013 ½ - ½ 1875 Šebesta Josef
Múčka Miroslav 1570 0 - 1 1659 Kladňák Martin (H)
Šafařík Vojtěch 2008 ½ - ½ 1639 Neduchal Jiří
Fanta Jiří 1774 1 - 0 1518 Chrbolka Jaroslav
Solařík Pavel 1665 1 - 0 1710 Nykl Radomír
Bína Zdeněk 1431 0 - 1 1456 Macek Lukáš
Jurásek Ondřej (H) 1376 0 - 1 1916 Londin Martin
  3 : 4    

Ježov   Strážnice
Matula Roman (H) 1816 1 - 0   Kubiš Ivan (C)
Šmíd Vladimír (H) 1875 0 - 1 2008 Šafařík Vojtěch
Churý Petr (H) 1774 ½ - ½ 1774 Fanta Jiří
Tomek Jiří 1712 1 - 0 1665 Solařík Pavel
Doležal Petr 1647 1 - 0 1000 Měsíček Tomáš
Kořínek Vladimír 1527 1 - 0 1431 Bína Zdeněk
Vajgara Radek 1513 ½ - ½ 1376 Jurásek Ondřej (H)
  5 : 2    

Křížová tabulka:

Los Název družstva 1 2 3 4
1 Kyjov B  * 3.5 4 1.5
2 Ježov 3.5 2 5
3 Vacenovice 3 5  * 4
4 Strážnice 5.5 2 3

 Výsledky jednotlivých hráčů Jiskry Strážnice:

Šach. Jméno hráče Typ N ELO 1 2 3 Body %
1 Kubiš Ivan C   1 ½ 0 50
2 Múčka Miroslav   1570 ½ 0   ½ 25
3 Šafařík Vojtěch   2008 1 ½ 1 83.33
4 Fanta Jiří   1774 ½ 1 ½ 2 66.67
5 Solařík Pavel   1665 1 1 0 2 66.67
6 Měsíček Tomáš   1000     0 0 0
7 Bačík Michal   1000          
8 Vajčner Jiří   1542          
9 Kořínek Jiří   1484          
10 Nožička Jaroslav   1514          
11 Bína Zdeněk   1431 ½ 0 0 ½ 16.67
12 Florián Tomáš   1000          
13 Vodica František   1467          
14 Slováček Jan   1655          
15 Heindl Karel H 1838          
16 Jurásek Ondřej H 1376 1 0 ½ 50
        3 2 10½ 50

V zápasech skupiny "O udržení" nastupoval na první šachovnici příkladně pan Kubiš. V prvním zápase přehrál hezkým způsobem silného Miroslava Zubalíka z Kyjova, ale to byl (jak se později ukázalo) vrchol jeho vystoupení v PLAY-OUT. Po rychlé remíze s panem Šebestou ve 2. kole nestačil pan Kubiš na Romana Matulu, kterému v závěrečném kole podlehl. Úspěšnost 50 % není nejhorší, ovšem občas to byly právě (půl)bodíky z první šachovnice, které týmu v závěrečném účtování chyběly.

Na druhé šachovnici se představil Miroslav Múčka. Ten se před sezonou tzv. obětoval a nechal se napsat dopředu, ovšem hra se silnými protivníky mu za celou sezonu vynesla pouze půl bodu za remízu s Liborem Ledvinou z Kyjova. Ve druhém kole podlehl Martinu Kladňákovi z Vacenovic a do posledního přenechal své místo v sestavě Tomáši Měsíčkovi. Do příštího ročníku máme v plánu posunout Miru trochu dál na soupisce, aby nám začal konečně bodovat, neboť neustálé nuly na druhé desce byly jedním z rozhodujících faktorů špatných výsledků týmu.

Na třetí šachovnici se představil zkušený harcovník Vojta Šafařík. Za celou sezonu nenalezl přemožitele a stal se jedním z tahounů našeho mužstva. Škoda jen, že mu pracovní povinnosti a zdravotní komplikace nedovolily nastoupit v prvních třech zápasech základní části, neboť jeho pravidelný bodový přínos v těchto zápasech chyběl. Vojta měl v základní části nejlepší úspěšnost z celého týmu (75%) a v bojích "O udržení" si ji ještě vylepšil na úctyhodných 83,33% a opět byl nejlepší z našeho týmu! O příkladné Vojtovy výkony se budeme chtít opírat také v příštím ročníku.

Čtvrtá šachovnice patřila Jiřímu Fantovi. Tento zkušený hráč také pravidelně bodoval, ačkoliv většinou pouze půlbodíkem za remízu. V základní části mu jeho sérii remíz přerušil kyjovský Libor Machala, kterému to pak Fanta mohl vrátit v prvním kole PLAY-OUT i s úroky, ovšem ve vyhrané pozici daroval soupeři za rozhodnutého stavu "půlku", aby nezdržoval spoluhráče v odjezdu. V bojích "O udržení" již pan Fanta neprohrál a dosáhl hezké úspěšnosti 66,7%. Do příští sezony na něj budeme opět sázet, jenom doufám, že se mu podaří dotáhnout víc partií do vítězného konce.

Na páté šachovnici jsem nastupoval já - Pavel Solařík. Byl to pro mě značný posun oproti 2. desce v Kněždubu, ovšem já jsem si nestěžoval. Beztak jsem po většinou nastupoval výš, než na 5. desce. V základní části jsem neprohrál a dosáhl úspěšnosti 70% (druhý nejlepší v týmu), když mi ještě ve dvou partiích unikla výhra mezi prsty. Ovšem jedním dechem musím dodat, že s panem Vítkem ve 4. kole jsem byl čistě prohraný, takže se to vlastně nuluje. V bojích "O udržení" se mi enormně dařilo a o 100%ní bilanci mě připravila hrubá chyba v partii s Ing. Tomkem v posledním kole s Ježovem. Do příští sezony si dávám předsevzetí udržet si svoji výkonnost a hlavně neztrácet partie (respektive výhry) hloupými chybami, či zbrklými tahy a koncentrovat se až do samotného závěru.

Šestá šachovnice patří Tomášovi Měsíčkovi. To byla podle mě velká chyba při sestavování soupisky. Jedna věc je sebevědomí toho, či onoho hráče, věc druhá je již jeho reálná výkonnost. A té není možné dosáhnout bez pravidelného tréninku a herní praxe, což obojí Tomášovi chybí. Na druhou stranu oceňuji jeho chuť hrát šachy, ale do příští sezóny bude potřeba jej na soupisce posunout víc dozadu, aby se utkával s relativně slabšími hráči a začal také bodovat. Jeho nulová bilance v základní i nadstavbové části jsou pro to pádným argumentem. Také jsem Tomášovi navrhoval hostování v Kněždubu, aby se tzv. "vyhrál". Uvidíme, zda si najde čas. Sečteno a podtrženo jeho nasazení tak vysoko na soupisce byla chyba, která nás stála spoustu bodů v důležitých zápasech.

Sedmá až desátá šachovnice na soupisce patří hráčům, kteří v nadstavbové části nenastoupili. Jsou jimi Michal Bačík, Jiří Vajčner, Jiří Kořínek a Jaroslav Nožička. Již bylo na tomto webu řečeno, že pánové Vajčner a Nožička mají zdravotní problémy, tudíž je jejich start v příštím ročníku nejistý. Jirka Kořínek nastoupil v základní části pětkrát, když urval pouze jeden bod za dvě plichty. Mladý Michal Bačík si v základní části musel vypít kalich hořkosti, když se ocitl příliš vysoko na soupisce (opět chyba při sestavování soupisky). Jeho nadšení a láska k šachům byly málo v měření sil se zkušenějšími soupeři. Michal šel na hostování do mládežnických týmů Veselí nad Moravou, a tak se dá očekávat jeho razantní zlepšení. Přesto bude asi rozumné napsat jej na soupisku do příštího ročníku víc dozadu, aby nám bodoval. Držíme pěsti, ať mu entusiasmus pro tuto hru vydrží a neodláká nám ho jeho druhý velký koníček - fotbal.

Na jedenácté šachovnici psaný Zdeněk Bína zůstal v bojích "O udržení" za očekáváním. Ve třech zápasech získal pouze půl bodu za remízu v Kyjově. Mrzí především ztráta partie hrubou, až začátečnickou chybou v zápase proti Vacenovicím, kde nám chybělo právě půl bodu k celkové remíze. Těžko však panu Bínovi cokoliv vyčítat, neboť jeho snaha trénovat, hrát a pomáhat týmu je příkladná, chybí jen kousek toho pověstného štěstí. V příští sezóně s ním znovu počítáme!

Na dvanáctém až čtrnáctém místě na soupisce jsou hráči, kteří rovněž do bojů "O udržení" nezasáhli. Jsou jimi Tomáš Florián, František Vodica a Jan Slováček. Tomáš je mladý kluk, který rád hraje šachy. Miroslav Múčka na něj v základní části sázel, nicméně Tomášovi se nepodařilo ani jednu ze tří partií udržet a třikrát prohrál. Pan Vodica je obrovský šachový nadšenec, který však nerad chodí hrát, pokud vysloveně nemusí. Na soupisce si ho ovšem necháme jako výpomoc pro případ problémů se sestavou. Pan Slováček už naopak nadšení pro královskou hru ztratil a ani několikeré přemlouvání k návratu za šachovnici nepomáhá, a tak tohoto zkušeného šachistu, který hrával i za silnou Strážnici pod Věží, v příští sezoně na soupisku už psát nebudeme. Je to obrovská škoda, neboť zastávám názor, že pan Slováček má stále na soutěž OP I. Jenom chtít.

Patcnácté místo na soupisce patří panu Karlu Heindlovi, který byl na ni doplněn až v průběhu sezony (proto je tak v zadu) coby host z Kyjova, kde už stejně nehrával. Hned v prvním možném zápase nastoupil a připsal si hezkou výhru nad silným Martinem Londinem z Vacenovic. Ovšem to byla v podání pana Heindla labutí píseň, neboť od té chvíle se již za šachovnicí neobjevil. Důvodem jsou jeho služby v brněnské hlídací agentuře. Při sestavování soupisky na příští ročník bude potřeba si sednout a poradit se, zda pana Heindla na ni vůbec psát, protože nemám vůbec dobrý pocit z jeho vůle za Jiskru nastupovat. Přitom byl na soupisku dopsán právě proto, že chtěl znovu hrát šachy v jednom týmu se starými kamarády z týmu "Pod Věží" - Vojtou Šafaříkem, Ivanem Kubišem, Janem Slováčkem a Jirkou Kořínkem. Ještě to probereme s Vojtou a Mirou a taky se samotným panem Heindlem. Ten se sice dušoval, že příští rok už hrávat bude, ale to jsou jenom slova a dokud nebude opravdu sedět za šachovnicí, tak nám - jako týmu - nejsou nic platná.

Na posledním místě na soupisce je psaný další host - Ondřej Jurásek. Ten přišel na hostování ze Sokola Kněždub s cílem bodovat na posledních deskách. Má k tomu předpoklady, protože několik sezon nastupoval v OP I na 4. šachovnici. V základní části nastoupil jednou (jedna výhra) a v zápasech "O udržení" si uhrál hezkých 50%, když se ve druhém kole proti Vacenovicím musel poměřit se silným Martinem Londinem. Ondra je relativně mladý šachista s potenciálem pro zlepšování se. Do příští sezony s ním budeme znovu počítat.

Jak již bylo řečeno, máme v hledáčku pro příští ročník ještě několik posil, které se pokusíme zrealizovat a dostat za šachovnice. Cílem pro příští sezonu bude hrát klidný střed tabulky a nebýt znovu "otloukánkem" soutěže. K tomu by nám krom posil měla pomoci i nově seskládaná soupiska, na které by měli jednotliví hráči nastupovat tam, kam svou výkonností opravdu patří. Zda se nám tento cíl podaří splnit, to je zatím ve hvězdách, nicméně já osobně jsem přesvědčený, že tento tým má na to, aby se zlepšil a aby se ve Strážnici znovu hrály dobré šachy!

Shrnutí sezony očima Petra Krolopa na jeho blogu ZDE.

Veškeré statistiky soutěže OP I jsou k nalezení ZDE.

Autor: Pavel Solařík