Jdi na obsah Jdi na menu
 


KP II C - Souboj spoluhráčů z Jiskry Strážnice

 V posledním kole krajského přeboru Jmk, II. třídy, skupiny C došlo k pikantnímu souboji dvou spoluhráčů z týmu Jiskra Strážnice, a to za domácí Veselí nad Moravou B hostujícího Vojty Šafaříka a za Podlužan Prušánky B hostujícího Pavla Solaříka.

Favoritem byl samozřejmě Vojta Šafařík, nicméně ve střední hře přehodil tahy a ztratil dva pěchy. To byl první kritický moment partie. Po jejím skončení mi Vojta ukázal, že měl v plánu hrát nejdřív 24. ... Sg5 s napadením bílé věže, aby černá věž e8 kryla pěcha e6. Po ústupu bílého Vc2 už bylo možné hrát silné f4 a zahnat tak bílého černopolného střelce na pole h2. V partii se však stalo okamžité f4, což umožnilo bílému získat materiální převahu.

Viz pozice:

 pozice-solarik---safarik_1.jpg

I tak skončila partie remízou, neboť jsem nedokázal najít správné pokračování a chtěl za každou cenu držet pátou řadu proti možnému vpádu jezdce na strategické pole d5 s dalším převodem střelce přes g5 na d2 a napadením pěcha na c3. Tah Vf5 jsem zamítnul pro vidličku na věž a dámu (g6) s nutností hrát poté dámou "pod pěcha" na pole g4, čím bych ztratil kontrolu nad již zmiňovanou pátou řadou. Vojta mi však řekl při krátké analýze po partii, že by tah g6 (vidličku) nehrál, čímž by se však dostal do horší pozice..

Řeč je o této pozici:

 pozice-solarik---safarik.jpg

Rád bych dodal, že mě také trochu brzdil velký respekt ze soupeře se zkušenostmi z 1. ligy. Vojtu coby šachistu obdivuji (tím se netajím) a od samého počátku svého šachového působení byl pro mě vzorem. Již v minulé sezoně jsem s ním Caro-Kannem remizoval a i tuto "půlku" beru jako svůj úspěch.

Utkání mezi B týmy Veselí a Prušánek nakonec skončilo překvapivým výsledkem 4:4. To jsem však v době, kdy jsme končili naši partii, nepředpokládal, neboť to bylo zatím 1:1 a na ostatních deskách to nevypadalo s našimi hráči zrovna dvakrát dobře. Naše vzájemná partie s Vojtou z Veselí je k přehrání zde:

Solařík - Šafařík, KP II C

Autor: Pavel Solařík